• Anasayfa
  • Yaşam
  • Rize'de Bir Araç, Ahşapla Kaplanarak Kamyonete Çevrildi

Rize'de Bir Marangoz, 1988 Model Aracını Ahşapla Kaplayarak Kamyonete Çevirdi

24
22
3
2
1
Rize'de yaşayan Metin Tercan, 1988 model olan otomobilinin kaportası kullanılmaz hale gelince, otomobili ahşapla kapladı ve bir kamyonete çevirdi. Bir marangoz olan Tercan, herhangi bir tasarım yapmadığını, projeyi kafasında kurduğu gibi gerçekleştirdiğini belirtiyor.

Daha önce, eskimiş veya kullanılmaz hale gelen araçlarını farklı yöntemlerle hayata geri döndüren kişileri görmüştük. Bunlardan bazıları aracın orijinal tasarımına sadık kalırken diğerleri, kendi yaratıcılıklarını konuşturarak araçları üzerinde işlemler uyguluyordu. Şimdiki haberimizin konusu olan kamyonetin sahibi Metin Tercan, burada ikinci gruba dahil oluyor.

Çürümeye yüz tutmuş olan otomobili için oldukça fazla uğraşmış olan Tercan, aracını ahşapla kaplayarak bir kamyonete dönüştürdü. Tercan, kamyonetin ahşap gövdesi için 4 farklı tür ağaç kullandığını belirtti. Tercan, sosyal medyada da oldukça ilgi gören kamyonetin ardından karda ve dağlarda gezmek için bir cip yapacağını da söyledi. 

“1,5 yılımı kamyonete verdim”

Ahşap kamyonet

Rize’nin Güneysu ilçesinde yaşayan Marangoz Metin Tercan, normalde 1988 model bir otomobil kullanıyordu. Otomobilin kaportası kullanılmaz hale gelince elden çıkaran marangoz, motoru tekrar çalıştırmayı başardı ve aracı ahşapla kaplamak üzere kolları sıvadı.

Tercan’ın söylediğine göre bunun sonuca ulaşması yaklaşık 1,5 yıl sürdü. Tasarım yapmadığını belirten Tercan, bu konuda şu sözleri söyledi:

Tasarım yaparak başlamadım. Kafamda çizmiş olduğum projeyle yaptım. Kağıt üzerinde çizmiş olsaydım daha farklı yapardım. Görsel olarak bu kadar güzel çıkacağını tahmin etseydim bunu projeyle yapardım. 1,5 yılımı kamyonete verdim. Projesiz olduğundan beş ay fazla uğraştım. Bir parçayı üç dört kez değiştirdiğim oldu. Bu hep ahşaptır. Altına şasesini çelikten bağladım. Kurdum yaptım, motorunu taktım

Ahşap kamyonet

Kamyonetin yapısına geldiğinde ise her parçanın ayrı ayrı en az 15 kez elden geçtiğini söyleyen marangoz, ağaçların birbirine geçme olduğunu ve bu sebeple herhangi bir çivi olmadığını, sadece bazı yerlerinde vida olduğunu belirtti.

Yağmur gibi durumlardan olumsuz etkileneceği söylendiğinde ise Tercan, bu aracın 20 yıl suda kaldığında bile çıktığında yine aynı araç olacağını, suyun etki etmeyeceğini söylüyor. Buna ek olarak yaklaşık 50 bin lira maliyetle oluşturulan bu kamyonetin, yurt dışından birçok teklif aldığını belirtiyor.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/yasam/rizeli-marangozun-ahsap-kaplayarak-kamyonete-cevirdigi-1988-model-otomobili-ilgi-goruyor/2295879
24
22
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
24
22
3
2
1