• Anasayfa
  • Otomobil
  • Roborace, En Hızlı Otonom Araç Dünya Rekoru’nu Kırdı

Guinnes'in Doğruladığı Dünyanın En Hızlı Otonom Aracı: Karşınızda Roborace

46
8
4
4
2
Roborace’in sürücüsüz otonom aracı, İngiltere’de bir havalimanında yapılan denemede en hızlı otonom araç oldu ve Guinness Dünya Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı.

Otonom araçları düşündüğümüzde hepimizin aklına kendi kendine giden genelde hatchback ya da sedan tarzı geleneksel otomobiller geliyor. Genellikle sokaklarda gördüğümüz araçlara benzeyen otomobiller hayal ediyoruz. Bu araçların hızlı olabileceklerini, hele hele F1 otomobillerine benzeyebileceklerini pek düşünmüyoruz. 

Roborace ise bunu düşünebilen görünüşe göre ilk firma. Firmanın otonom aracı, İngiltere’de bir havalimanında yapılan denemede, Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başardı. 

“Rekor kırmak kolay değil… ama değiyor.”

Gereken hız 257 kilometre

roadracer

Guinness’teki görevliler, bu konuda rekor kırılması için gereken hız olarak 160 mil/s yani 257 kilometre hızı kıstas belirlediler. Önceden böyle bir girişim olmadığı için rekoru neye göre belirledikleri bir muamma olsa da bu kıstas, Roborace ekibinin gözünü korkutmadı. 

Aracın ulaştığı hız 281 km/s oldu. Teknik olarak bir hız rekoru için biraz düşük bir seviye olsa da yeni gelişmekte olan bir alan için oldukça dikkat çekici. 

Kaynak : https://www.cnet.com/roadshow/news/roborace-guinness-world-record-top-speed-autonomous-car/
46
8
4
4
2
Emoji İle Tepki Ver
46
8
4
4
2