• Anasayfa
  • Otomobil
  • Rolls Royce Marka Bu Uçan Taksiler, 2020’de Hizmete Giriyor

Rolls Royce Marka Bu Uçan Taksiler, 2020’de Hizmete Giriyor

11
4
2
0
0
Rolls Royce Marka Bu Uçan Taksiler, 2020’de Hizmete Giriyor
İngiliz lüks otomobil üreticisi Rolls Royce, uçan taksi üretti. Hatta üretmekle kalmayıp hizmet başlangıcı için de tarih verdi. Uber’e bu alanda doğrudan rakip olmak isteyen firmanın hummalı bir çalışma yürüttüğü söyleniyor.

Uçan arabalar ve uçan yolcu taşımacılığı devri, neredeyse asırlık bir bilim kurgu efsanesi olarak akıllarımızda yer etti. Günümüzde pek çok teknoloji şirketi, ana akım otomotiv üreticilerinin yapamadığını yapıp uçan araba teknolojileri geliştiriyor. Hatta Uber bu kadarıyla da kalmayıp, uçan araba ulaşımındaki standartları belirlemeye, uçan araç trafiğini kontrol altına almaya çalışıyor. 

Uber’e özenen İngiltere merkezli Rolls Royce, lük arabalarına kanat takıp uçurma kararı aldıktan sonra, ilk prototiplerini gözler önüne serdi:

"Kişisel ulaşımdan toplu taşımaya. Hibrid elektrikli dikey kalkış ve iniş (EVTOL) konseptimizin, yarının gücüne nasıl öncülük edeceğini görün"

Üç boyutlu yazıcılarla üretilen bu prototipler, 90 derece dönebilen kanatlara sahipler. Aynı anda 5 farklı yolcuyu taşıyabilen uçan Rolls Royce taksiler, 500 kilovat güç talep ediyorlar. Firmaya göre saatte 405 kilometreye kadar da hız kazanabiliyorlar. 

Metropollerdeki ulaşım şartlarını iyileştirmeye niyetli olan Rolls Royce, gerekli izinlere alarak seferlere 2020 yılında başlayacağını da iletti. 

Bakalım bu araçları ülkemizde görmemiz ne kadar vakit alacak.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/bilim/201807161034307443-rolles-royce-ucan-taksi-projesi/
11
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
4
2
0
0