• Anasayfa
  • Sektörel
  • Rusya, iPhone Fiyatlarıyla Oynama Yapıldığı İddiası İle Apple'a Dava Açtı!

Rusya, iPhone Fiyatlarıyla Oynama Yapıldığı İddiası İle Apple'a Dava Açtı!

0
0
0
0
0
Apple, bir kez daha fiyatlarla oynama yaptığı iddiası ile dava edildi.

Apple, bir kez daha fiyatlar ile oynama yaptığı iddiası ile hedef alınmış durumda. Bu kez Apple'ı hedef alan ülke Rusya. Ülkenin tekelleşme karşıtı mahkemesi bugün Apple'ın ülkedeki ekonomik faaliyetlerinin incelenmesi yönünde dava açtı. Söz konusu davanın sebebi ise Apple'ın anlaşmalı olduğu 16 bayi ile birlikte iPhone 6s ve iPhone 6s Plus fiyatlarında oynama yapması.

Federal mahkemenin verdiği bilgiye göre bu olay ilk olarak iPhone 6s almak isteyen bir vatandaş tarafından farkedilmiş. iPhone 6s ve 6s Plus'ın fiyatlarının aynı olduğunu farkeden vatandaş durumu yetkililere bildirmiş. Ardından yapılan araştırmada, benzer olayın 16 farklı bayide olduğu görülmüş. 

Olayın diğer tarafı Apple'ın ise bu bayilerle gizli anlaşmalar içine girdiği, dolayısıyla fiyatlarda yapılan oynamalardan haberi olduğu iddia edilmekte. Apple'ın da daha önceden gerek Rusya'da, gerekse dünya genelinde benzer vukuatlerinin olması, hedef oklarının tekrar Apple'a dönmesini kolaylaştırmakta.

2012 yılında Rus mobil operatörü MTS başkanı, akıllı telefon satışı konusunda Apple'ın adeta bir dikdatör gibi davrandığını ve operatörlerle firmalara ''şartlarımızı yerine getirmezseniz iPhone satamazsınız'' dibi diretmeler yaptığını iddia etmişti.

Birkaç ay önce ise Apple, bu kez benzer bir fiyatlarla oynama olayını Amerika'da sattığı iBook'larda yapmış, sonrasında ise açılan davada suçlu bulunup müşterilerine toplamda 400 milyon dolar tazminat ödemişti.

Yani uzun lafın kısası Apple'ın geçmişi benzer olaylar sebebi ile biraz kirli. Rusya tarafından açılan davanın sonucunda Apple'a nasıl bir yaptırım uygulanacağı ise merak konusu.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0