Rusya'nın Google'ı Yandex, Yeni E-Ticaret Projesiyle Rusya’nın Amazon’u Olmayı Planlıyor

9
4
3
1
0
Rusyanın arama motoru devi Yandex, bir e-ticaret sitesi üzerinde çalışmaya başladığını açıkladı. Eğer işler yolunda giderse Rusya'nın yerel satıcıları ile büyük bir rekabet başlayacak.

Yandex, Rusya’nın en büyük arama motorunu işleten 12 milyar dolarlık bir internet devi. Rusya’nın Google’ı olarak bilinen dev şirket bir e-ticaret platformu için hazırlanıyor. Fakat sorun şu ki Rusya’da kimse online olarak internetten bir şeyler satın almıyor. Amazon'da bile ülkenin istatistiklerine bakıldığında sadece küçük bir kısım Rus tüketicilerinin olduğunu gösteriyor.

Ancak Yandex, teslimat, lojistik ve güvene dair sorunları çözebilirse bu sektörde egemen olmak için iyi bir konuma gelebilir. Popüler olarak Rusya'nın Google'ı olarak bilinen Yandex, Rusya'nın Amazon'u haline gelmesine yardımcı olabilecek kendi online alışveriş hizmeti üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Firma, 50 milyon aylık kullanıcısı olduğunu açıkladı ve İnternet Ticaret Şirketleri Birliği'ne göre Rusya'da toplam 87 milyon internet kullanıcısı olması nedeniyle bu etkileyici bir istatistik.

Yandex yöneticisi Michael Levin, verdiği bir röportajda şirketin fiyat karşılaştırma hizmeti olan Yandex.Market'i, insanların elektronik eşya, ev aletleri ve oyuncaklar gibi eşyaları sipariş edebileceği bir pazara dönüştürdüklerini söyledi. Levin, yeni hizmetin Rusya'nın en büyük bankası Sberbank ile ortak girişimi olduğunu ve sitenin şu anda beta sürecinde olduğunu söyledi. Levin, Yandex’i Amazon'un rakibi olarak görmediklerini, Rusya’da sistem ile alışverişi online olarak yapmaya yönlendirerek, yerel perakendecilerle rekabet edeceklerini söylüyor. Bu yılın sonunda bir lansman yapılması bekleniyor.

Kaynak : http://www.businessinsider.com/how-yandex-plans-to-become-russian-amazon-2018-6?utm_source=feedly&utm_medium=referral
9
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
4
3
1
0