• Anasayfa
  • Yaşam
  • Sağlık Bakanı Koca: Ağır Tedbirlere Dönmemiz Gerekebilir

Sağlık Bakanı Koca: Ağır Tedbirlere Dönmemiz Gerekebilir

84
20
13
12
6
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bugün okulların yüz yüze eğitiminin ertelenmesiyle ilgili yapılan toplantının ardından, önümüzdeki dönemde ekim, kasım aylarının önemine vurgu yaparak, ağır tedbirlere dönmemiz gerekebileceğini belirtti.

Bugün Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından yapılan toplantının ardından okulların 31 Ağustos’ta uzaktan eğitim yoluyla açılacağı duyurulmuştu. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yaptığı açıklamayla duyurulan bu karara göre okullar ise 21 Eylül’de kademeli olarak açılacaktı. Bu toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan da önemli açıklamalar geldi. Koca, “Yüz yüze eğitimin, en az önümüzdeki bir ay boyunca başlatılmaması, gerekirse online eğitim yapılması, yüz yüze eğitime kademeli olarak geçilmesini tavsiye ettik” ifadelerini kullandı. 

Koca’nın yaptığı açıklamaların devamına baktığımızda ise bizleri çok daha gerçekçi bir senaryo karşılıyor. Koronavirüsle mücadele konusunda ekim ve kasım aylarına dikkat çeken Koca, “Altını çizerek ifade etmek istiyorum. Tedbirlere riayat hala istediğimiz, arzuladığımız seviyede değil. Bu konuda gevşeme bize bugünlerimizi aratabilir. Özellikle ekim, kasım aylarında gribal enfeksiyonların da devreye girmesiyle riskin daha fazla artması muhtemeldir” dedi. 

Koronavirüs pandemisinin dünyada büyük bir hızla yayılmaya devam ettiğini söyleyen Sağlık Bakanı, bugün itibariyle dünyadaki vaka sayısının 20 milyon 500 bine, can kaybının ise 746 bine ulaştığını söyledi. Pek çok ülkede vaka tespitinin sağlıklı şekilde yapılmadığını söyleyen Koca, ülkelerin sağlık altyapısı itibarıyla yeterli tespit yapamadığını, yani bu sayının çok daha yüksek olabileceğini söyledi. 

“Türkiye nadir ülkelerden biri” 

Ülkelerin koronavirüse karşı mücadelesiyle ilgili bazı önemli bilgiler veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Gelişmiş ülkelerde ise tarama yapmaktan imtina edildiğini ve ancak hastaneye yatışı yapılan ağır vakaların kaydının tutulduğunu biliyoruz. Gururla söyleyebiliriz ki Türkiye, filyasyon ve temaslı takibi çalışmalarını sağlıklı şekilde yürüten nadir ülkelerden biridir.” ifadelerini kullandı. 

Ekim, kasım ayları önemli

Dünyada vaka artışlarının büyük bir hızla devam ettiğini söyleyen Koca, ülkemizde de bölgesel artışların yaşandığını, ancak pek çok ülkenin aksine bu artışların kontrolden çıkmadığının altını çizdi. Buna rağmen tedbirlere riayetin istenilen seviyede olmadığını söyleyen Koca, ekim, kasım aylarında gribal enfeksiyonlar da devreye girdiğinde riskin daha fazla artmasının muhtemel olduğunu açıkladı. 

“Ağır tedbirlere geri dönmemiz gerekebilir”

Şu anda tedbirler devam etse de insanların sosyalleşebileceği alanlar bulunuyor. İnsanların bu süreçte çok dikkatli olmaması ve sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte vaka artışını önlemek adına yeniden ağır tedbirlere dönebileceğimizi söyleyen Koca, “Vaka sayılarındaki artış eğilimini hepimiz görüyoruz. Artış bu hızla devam ederse bir daha yaşamak istemediğimiz ağır tedbirlere dönmemiz gerekebilir. Çabamız, bunun bir daha yaşanmaması içindir. Önümüzdeki günlerde COVID-19 iletişimi konusunda yeni çalışmalar ortaya koymaya çalışacak, düzenlemelere gideceğiz.” dedi.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2020/gundem/son-dakika-okullar-acilacak-mi-gozlerin-cevrildigi-kritik-toplanti-basladi-5984130/
84
20
13
12
6
Emoji İle Tepki Ver
84
20
13
12
6