• Anasayfa
  • Mobil
  • Samsung, Telefon Üretiminin Önemli Bir Kısmını Çin’e Teşıyor

Samsung, Akıllı Telefon Üretiminin Önemli Bir Kısmını Çin’e Taşıyor

16
6
4
1
1
2019 yılı itibarıyla Samsung, dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi konumunda bulunuyor ve pazar payının büyük bir kısmını elinde tutuyor ancak Huawei ve Xiaomi gibi Çinli firmaların son yıllardaki yükselişi, Samsung'un üretiminin önemli bir kısmını Çin'e taşımasına yol açtı.

Sürpriz bir hamleyle Çin’deki son üretim merkezini de geçtiğimiz ekim ayında kapatan Samsung, bugün açıklanan Çin kararıyla tekrardan şaşırttı. Güney Koreli teknoloji devi tarafından yapılan açıklamaya göre firma, Çin’deki bir teknoloji şirketi olan Wingtech ile anlaştı ve gelecek yıl akıllı telefon üretiminin beşte birini Çin'e kaydıracak.

Samsung, Çinli firmaların yükselişi ile birlikte sektörde kartların yeniden dağıtılmaya başlandığının farkına varmış olmalı ki bu hamleyi yaptı zira pek çok Çinli firma, amiral gemisi telefonlarını Samsung ve Apple gibi devlerin aksine daha rekabetçi fiyatlardan piyasaya sürüyor. Bu konuda bir Samsung çalışanının “Huawei ve diğer Çinli mobil cihaz üreticileriyle rekabet gücünü korumak için maliyetleri düşürmek çok önemli” dediği söyleniyor.

Çinli markaların yükselişi, Samsung’un koltuğunu sallamaya başladı:

Samsung

Stratejinin bir parçası olarak Samsung, Galaxy A telefonlarının üretimini Çin'e taşıyacak ve özgün tasarım üreticisi Wingtech ile ortak olacak. Samsung’un bir özgün tasarım üreticisiyle iş birliği yapması, aslında sektörde bir ilk sayılmaz. Daha önceleri LG ve Huawei gibi devlerin de Wingtech ile çalıştığı ve çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor.

Samsung her ne kadar dünyanın lider üreticisi konumunda bulunsa da son yıllarda daha ucuza benzer ürünler satan Huawei ve diğer Çinli markaların baskısı ciddi anlamda hissedilmeye başlandı. Wingtech gibi firmalarla iş birliği yapmak, büyük markaların maliyetlerini düşürmesinin de önünü açıyor hatta bir analiste göre Wingtech, Samsung ürünlerini Samsung’un Vietnam’daki fabrikalarından %30 daha ucuza üretebilir.

Eleştirmenler, Samsung’un özellikle Galaxy Fold fiyaskosundan sonra üretimleri Çin’e kaydırmasının çok ciddi anlamda kalite sorunlarına yol açmasından korkuyor. Buna karşılık Reuters’a açıklama yapan Samsung ise tüm cihazlarında aynı kalite kontrollerini ve standartlarını uygulayacağını belirtiyor. Samsung’un bu hamlesinin ne kadar doğru olduğunu ise ancak ilerleyen günlerde görebileceğiz.

Kaynak : https://www.androidcentral.com/samsung-outsourcing-some-production-china-compete-chinese-brands
16
6
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
16
6
4
1
1