• Anasayfa
  • Mobil
  • Galaxy Note 20 Cihazlarında Grafit Soğutmaya Rastlandı

Sökülen Samsung Galaxy Note 20 Cihazlarında Grafit Soğutmaya Rastlandı (Video)

64
15
10
9
6
İçindeki donanımları görmek için sökülen bazı Galaxy Note 20 cihazlarda grafit soğutmaya rastlandı. Telefonun hangi cihazlarda grafit hangilerinde ise bakır soğutmayla geldiği bilinmiyor.

Son yıllarda teknolojik ürünlerde adını sık sık duymaya başladığımız grafit maddesi, Samsung’un yeni satışa sunduğu Galaxy Note 20’de de görüldü. Samsung’un telefonu soğutmak için yüksek ısılarda elmasa dönüşebilen altıgen karbon yapısı olan grafit tabakadan faydalandığı görülüyor. Bu noktada ise bir gariplik bulunuyor. Bu tabaka her Galaxy Note 20 cihazında görünmüyor. Bazı cihazlarda grafit tabaka bulunurken bazılarında ise standart bakır tabakaların olduğu gözlemlendi. 

Akıllı telefonları parçalarına ayıran iFixit YouTube kanalı, Galaxy Note 20’yi de parçalarına ayırdı. Ayrılan parçalara baktığımızda genel olarak önceki akıllı telefonlardakine benzer bileşenler karşımıza çıkarken, en önemli farklılık olarak grafit soğutma plakası gözlemlendi. 

Galaxy Note 20 parçalarına ayrılma videosu:

Anakartın alt kısmına yerleştirilen bu grafit plaka, ısıyı çok daha iyi iletebiliyor. Bu sayede cihazı çok daha etkili bir şekilde soğutabilen plaka, buna karşın her Note 20 cihazında bulunmuyor. Daha önceki modellerinde soğutma için bakır tabakalar tercih eden Samsung, Galaxy Note 20’de ise bu materyalleri rastgele olarak kullanmış gibi görünüyor. 

Daha çok Exynos yonga setli Note 20 Ultra’larda bulunuyor 

Samsung’un hangi cihazında grafit hangisinde bakır kullanıldığı şu anda bilinmiyor, ancak ilk gözlemlere göre ağırlıklı olarak Exynos tabanlı Galaxy Note 20 Ultra’larda grafit soğutmadan faydalanıldığı görüldü. Buna karşın Exynos tabanlı Galaxy Note 20 Ultra’ların da tamamında grafit soğutma kullanılmamış. Samsung, bu konuda açıklama yapmadığı için şirketin neden iki farklı materyal tercih ettiği şimdilik bilinmiyor. 

Samsung’dan hala resmi bir açıklama beklense de tahminlere göre Exynos yonga setinin Qualcomm’a göre daha fazla ısınmasından dolayı grafit soğutmalar bu cihazlarda yoğunluklu olarak kullanıldı. Yine de şirketten resmi bir açıklama gelmeden kesin bir şey konuşmak pek de doğru olmayacaktır. 

Kaynak : https://www.engadget.com/samsung-note-20-teardown-ifixit-223733040.html
64
15
10
9
6
Emoji İle Tepki Ver
64
15
10
9
6