• Samsung Galaxy Note 7 Neden Geri Toplanıyor ve Satışlar Neden Durdu?
11
2
2
0
0
Samsung Galaxy Note 7'nin Türkiye dahil olmak üzere birçok ülkede satışları durduruldu ve Note 7'ler geri toplanıyor. Peki bunun nedeni ne?

Geçtiğimiz gün Samsung, bir hafta içerisinde iki kullanıcıdan gelen cihazın bataryasının patladığı haberi ve 35 kullanıcıdan gelen şikayet üzerine Samsung Galaxy Note 7 satışlarını durdurma ve piyasadaki Galaxy Note 7 cihazlarını geri toplatarak yenisiyle değiştirme kararı almıştı. Akşam saatlerinde Samsung Türkiye'den gelen açıklama ise bu durumun ülkemiz için de geçerli olduğunu gösteriyordu. Bu durum üzerine ülkemizdeki Samsung Galaxy Note 7 kullanıcılarının ve Note 7 alacak kişilerin ne yapması ve hangi adımları izlemesi gerektiğini detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Bu olay nasıl başladı?

Kısa sürede tüm dünya genelinde ses getiren Galaxy Note 7'nin bataryasının patladığı haberleri öncelikle ne yazık ki bir kullanıcının telefonundaki bataryanın şarj esnasında patlamasıyla başladı. Ancak bu kullanıcı telefonunu kutu içinden çıkan şarj adaptöründen farklı bir adaptörle şarj ettiği için ilk etapta Samsung, suçu kullanıcıya yükledi.

Ancak kısa sürede başka bir kullanıcının da bu durumu yaşaması, Samsung'a gelen tepkiler ve internet dünyasında da olayın ses getirmesiyle olayı detaylı olarak araştıran Samsung geçtiğimiz gün batarya problemini tespit ederek hızlı bir şekilde bu problemi daha fazla kişinin yaşamaması için ilk olarak Avusturalya'da Samsung Galaxy Note 7'nin satışlarını durdurma ve piyasadaki tüm cihazları geri çağırma kararı aldı.

Samsung Türkiye'ye bu karar nasıl yansıdı?

Gün içerisinde biz dahil birçok haber sitesinin bu durumu haberleştirmesi ve kullanıcıların Samsung Türkiye'ye sorması üzerine ilk etapta açıklama gelmezken ülkemizda Galaxy Note 7 satışları durduruldu, ardından akşam saatlerinde Samsung Electronics Türkiye konuyla ilgili bir basın açıklaması yayınladı. Bu basın açıklamasında aynı tedbirin ülkemizde de uygulanacağı görülürken Türkiye'de henüz böyle bir durumun ortaya çıkmadığının altı çizildi.

Özellikle bu noktadan sonra Türkiye'deki Samsung Galaxy Note 7 kullanıcılarının yapması gerekenleri, bu sorunun şu anki kullanımlarda etkili olup olmadığını ve yeni Note 7 almayı düşünen kişilerin izlemesi gereken adımları detaylı bir şekilde anlatıyoruz.

Türkiye'deki Galaxy Note 7 kullanıcılarının ne yapması gerekiyor?

Öncelikle Türkiye'deki Samsung Galaxy Note 7 kullanıcıları için çok büyük bir şekilde panik yapacak bir durum olmadığını, bu kararın sadece tedbir amaçlı olduğunu belirtmemiz gerek. Bunun bilincinde cihazınızı kullanmaya devam etmekle birlikte, uyurken ya da evde değilken kısacası sizin olmadığınız ortamda cihazınızı şarjda tutmamanız, cihaz şarjdayken çok ısındığı zaman şarjdan çıkarmanız sorunun önüne geçme en azından bir probleme müdahale etme konusunda fayda sağlayacaktır.

Peki iade süreci nasıl olacak?

Kısa bir süre içinde Samsung Galaxy Note 7 kullanıcıları eğer cihazı iade etmek isterlerse satın aldıkları noktaya giderek cihazı iade edip paralarını geri alabilecek; eğer sorunsuz bir Galaxy Note 7 cihazıyla ürünlerini değiştirmek istiyorlarsa yine cihazı aldıkları yere başvurarak yeni, güncel bir Galaxy Note 7 ile kendi cihazlarını değiştirebilecekler. Samsung Türkiye tarafından tam olarak zaman paylaşılmasa da bu durumun Pazartesi günü başlaması bekleniyor.

Galaxy Note 7 almayı düşünüyorum, bu durum üzerine vazgeçmeli miyim?

Bu durum her cihazda olmamasıyla birlikte değiştirilecek yeni Galaxy Note 7'lerde böyle bir sorun olmayacak. Yani kararınız değişmediyse tekrar satışa çıktığı anda bu sorunun yaşanmayacağı yeni Galaxy Note 7'leri alabilirsiniz.

Özet olarak ne yapmak gerek?

Yazının sonunda kısaca konuyu özetleyecek olursak, Samsung Galaxy Note 7 kullanıcısıysanız şu anda cihazınızı tedbir alarak kullanabilir; Samsung Türkiye'nin açıklamasına göre süreç başladığında cihazınızı iade edip paranızı geri alabilir ya da yeni bir modelle değiştirebilirsiniz.

Eğer Note 7 satın almayı düşünüyorsanız yeniden cihazın satışları başladığında güvenilir mağazalardan yeni stok olduğuna emin olduğunuz bir Galaxy Note 7 alırsanız, batarya riski ortadan kalmış bir cihaz sahibi olacaksınızdır.

BONUS

Ayrıca Samsung Galaxy Note 7'nin diğer konularda ne kadar dayanıklı olduğunu görmek istiyorsanız Galaxy Note 7 Sağlamlık Testi videomuzu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz:

11
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
11
2
2
0
0