Samsung Gear S3 ve Apple Watch Series 2 Karşılaştırması

9
4
2
2
0
Samsung’un ve Apple’ın yeniledikleri iki akıllı saati karşı karşıya getirdik. Peki kazanan kim olur?

Aslında beklenen patlamayı yapamasa da genel kullanım bazında artmaya devam eden akıllı saat dünyası, bilindik saat üreticilerinin de yeni akıllı saatler üretmesiyle kızışmaya başladı. TAG, Rolex, Casio, Fossil vb üreticiler de bu işe girmiş olsa da tabii ki gözler iki dev markanın akıllı saatlerinde. Biri geçen sene bu sektöre adım adan Apple’ın yenilediği yeni akıllı saati Apple Watch Series 2, diğeri ise Note 7 ile sıkıntı yaşayan Samsung’un Gear S3’ü.

Bu iki birbirinden iyi akıllı saati karşı karşıya getirdiğimizde kim kazanır? Cevabına gelin beraber bakalım;

1- Tasarım

Tasarımlarına baktığımızda Apple ilk akıllı saat dönemlerindeki gibi kare ve farklı tasarım anlayışını sürdürürken Samsung, geçtiğimiz sene klasik saat çekline, yani yuvarlak ekrana geçiş yapmıştı. Bu bakımdan Samsung, Gear S3 ile hem Frontier hem de Classic modelleriyle tam bir klasik saat görünümünü sağlarken Apple, tasarımıyla bir Apple saati olduğunu gösteriyor. Yani tasarımsal olarak saat bazında düşünürsek Samsung Gear S3 önde olmasına rağmen Apple’ın marka üstünlüğünü de unutmamak gerek.

Bunun yanı sıra paslanmaz çelik, altın ve hatta yeni nesil olarak seramik kaplamalı versiyonları da bulunan Apple Watch’a karşı Samsung, klasik görünüm dışında malzeme kalitesi açısından bir fark bulunmuyor.

2- Ekran

Ekranlarına gelecek olursak eğer Samsung Gear S3’te 1.3 inçlik ekran bulunuyorken Apple Watch’ta mm sürümüne göre 1.5 ve 1.65 inçlik ekranlar mevcut. Apple Watch Series 2’nin ekranı OLED Retina ve 1.000 nit’e kadar çıkan muhteşem bir parlaklık sunabiliyor. Ion-X ya da safir kristal ile korunan ekranı bu noktada gerçekten üstün. Samsung Gear S3 ise Super AMOLED bir ekrana ve Corning Gorilla Glass SR+ korumasına sahip.

Çözünürlüklerine bakacak olursak eğer Apple Watch’ta 272x340 ve 312x390 piksel çözünürlüklü model varken Gear S3 ise 360x360 piksel çözünürlüğe sahip.

3- Suya ve Toza Dayanıklılık

Bu noktada ise her iki cihaz sizi üzmeyecek. Çünkü Samsung Gear S3’te IP68 sertifikası bulunuyor. Bu demek oluyor ki 1.5 metre derinliğe kadar yarım saat dayanabilen bir cihaza sahipsiniz. Ancak bu durum özellikle tuzlu suda geçerli değil iken yine de yüzerken çıkarmanıza gerek kalmayacak bir koruma mevcut.

Fakat, Apple Watch’a gelecek olursak işler değişiyor. Çünkü Apple güzel bir hamle ile 50 metreye kadar dayanıklılık sunuyor. Yani ister denizde/havuzda yüzün, ister sörf yapın, isterseniz dalgıç olun genellikle sorunsuz bir Apple Watch kullanımınız olacak.

Apple Watch bu bağlamda Samsung’a net bir cevap vermiş diyebiliriz.

4- Kullanım Detayları

Genel olarak baktığımızda Samsung Gear S3, bir önceki modeli S2’ye göre ciddi oranda bir artı sağlamıyor. Gear S2’deki gibi Tizen işletim sistemi barındıran ve Android 4.4 sonrasında kullanılabilen S3, tabii daha gelişmiş donanıma sahip olsa da pratikte büyük artıları yok. Hali hazırdaki GPS desteği ile telefona gerek kalmadan birçok kullanım sağlayan S3, tek önemli yanı sınırlı pazarlarda sunulacak olan LTE versiyonu. Bu bağlamda e-SIM desteği ile hiç telefona gerek kalmadan tek akıllı saat kullanımının yolunu açan Samsung’un belki de en büyük kozu bu.

Ama, söz konusu Apple Watch olunca yazılımsal olarak ciddi artılar var. İlk başta donanımsal olarak GPS desteği ile büyük bir eksikliği kapatan Apple Watch, aynı zamanda birçok spor türünden hangi sporu yapıyorsanız onu otomatik olarak algılayarak ona göre veri tutabiliyor. Ki bu sporlarda sörf vb gibi ekstrem sporlar da mevcut.

Aynı zamanda Pokemon GO gibi birçok oyun desteği de sunabilecek olan Apple Watch, özellikle Pokemon’da cebinizden sürekli telefonu çıkarmaya gerek kalmadan GPS’i sayesinde saatiniz üzerinden pokemon yakalayabileceksiniz.

5- Batarya

Bir akıllı saatin en büyük sorunu olan batarya maalesef akşama şarja takmanız gereken bir saat durumuna geçmeleriyle üzüyor. Fakat, Samsung bu noktada atak yaparak S7’de duyurduğu Always On özelliği açık iken 2 güne kadar kullanım vaat ederken, kapattığınızda ise 4 güne varan bir kullanım ömrü sunuyor. Ki akıllı saatler arasında en başarılı sonuçlardan biri diyebiliriz.

Ancak söz konusu Apple Watch olunca geçen seneki 18 saat sözünü koruyan Apple, yine akşamına şarja takmanız gereken bir saat üretti. Ancak Pokemon Go falan oynarsanız günün sonlarına doğru şarjı bitmiş bir saati takıyor olabilirsiniz, unutmayın.

6- Fiyat

Geldik sona, bu bağlamda da Samsung Gear S3 ön plana çıkıyor gibi. Sadece 299 Dolar fiyatlandırmaya sahip olan Gear S3, bu bağlamda Türkiye’de 1000TL fiyat bandında kalacak gibi görünüyor. Yani geçen seneki Gear S2 ile aynı fiyatla gelecek.

Apple Watch ise biraz tuzlu, ki oldukça tuzlu seviyeye kadar çıkabiliyor. 1.399TL’den başlayacak fiyatlar ile satılacak olan Apple Watch Series 2, 42mm kasa seçildiğinde ise 1.499TL’ye çıkıyor. (Yukarıdaki seremik kaplama ise 4.999TL fiyata sahip) Yani arada en az 400-500TL gibi bir fark olacak.

7- Sonuç

Sonuç olarak birbirinden farklı artıları ve eksileri olan cihazlarda yazılım bakımından Apple Watch önde görünürken tasarım ve daha geniş telefon desteği sayesinde Samsung Gear S3 de öne geçiyor. Fakat sonuç olarak genellikle Samsung kullanıcıları tercihini Gear S3’ten yapacakken Apple kullanıcıları da Apple Watch Series 2’den yapacak.

Yani, seçim ve karar size ait. Ancak yine de hangi akıllı saatin önde olduğunu ve nedenini bizlerle paylaşabilirsiniz.

9
4
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
9
4
2
2
0