Sanayi Bakanı, Yerli Otomobilin İlk Modelinin Ne Olacağını Açıkladı!

312
64
37
17
14
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobilin ilk modeli, üretim amaçları ve üretim yeri konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye Gazetesi Yazı İşleri Toplantısı'na katılan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, merakla beklenen yerli otomobil hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu. Üretecekleri otomobil ile yalnızca yurt içi pazarda değil, global pazarda da başarı hedeflediklerini kaydeden Bakan Özlü şu şekilde konuştu:

‘’Küresel pazarlarda tutulan, satılan, rağbet gören bir otomobil tasarlıyoruz, sadece yurt içi için değil. Gerçekleştirdiğimiz teknik ve mali analizde de iç pazarda yüzde 15 civarında bir pazar payı hedefliyoruz. Biz bütün çalışmamızı bir fizibilite ekibine dayandırarak yapıyoruz. Bu iki fazlı bir proje. Birinci fazında şirketleşme, ortaklık yapısının belirlenmesi, yapacağımız yatırımın tespit edilmesi, yatırımcıların ne kadar bütçe ayıracakları, bunları tasarlanması. Model şöyle piyasada hangi segmentte bir otomobil pazarda yer alabilecek ise bunu tasarlayıp süreceğiz.’’

SUV modellerinin gençler ve ailelerde fazlasıyla karşılığını bulduğunu, bu nedenle önceliklerinin bu yönde olduğunu dile getiren Faruk Özlü, ‘’Biz bir otomobil tasarladık bunu satın demiyoruz. Otomobil B ve C segmentinde olacak. Orta, üst sınıfa hitap edecek bir otomobil tasarlıyoruz. 5 modelli bir yapı olacak. İlk önce spor modelini, SUV modelini göreceğiz. SUV modeli özellikle gençlerde ve ailelerde çok rağbet gören bir model.’’ dedi.

Otomobilin üretileceği yerin maliyet açısından önemli olduğunu vurgulayan Özlü, ‘’Bir otomobil üretimi için en uygun ortamın ulaşabileceği bir yer olacak. Çünkü bizim yapacağımız otomobil aynı segmentteki emsallerinden daha ucuz ve kaliteli olacak. Daha ucuz olması için seçilecek olan yer ve altyapısı da çok önemli. Limanlara yakınlık bir kriter ama tek başına bir kriter değil. Bunu konsorsiyumu oluşturan kuruluşlarla birlikte yapacağız. Burada asla hamasi davranmıyoruz. Otomobil yapmaktan ziyade satmak ön planda. Yüzde 20 teknoloji ise yüzde 80 bunu satmak önemli. Bütün bu projedeki işlemlerimizi hesapla kitapla inceleyerek yapıyoruz. Yer konusu bugünün değil 2019’un konusu.’’ dedi.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/yerli-otomobilde-cikacak-ilk-model-ekonomi-2691230/
312
64
37
17
14
Emoji İle Tepki Ver
312
64
37
17
14