Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan Türkiye'nin F-35 Projesindeki Konumu Hakkında Açıklama

34
20
1
1
0
Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk şirketlerinin F-35 savaş uçağı projesinde imal ettiği ürünleri ve Türkiye’nin bu alandaki yerini açıkladı: Aralarında TAI, ASELSAN ve Havelsan'ın da bulunduğu 7 Türk şirketinin, uçağın gövdesinden motoruna değin tam 19 noktasında imzası bulunuyor. Ayrıca Türk şirketleri projeye şimdiye kadar 700 milyon dolarlık fatura kesti.

ABD, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 füze sistemi satın almasını gerekçe göstererek, Türkiye’ye F-35 teslimatını bloke etti. ABD Senato’sundan geçen karar Başkan Trump tarafından da onaylandı. ABD’li yetkililer, F-35’lerdeki blokenin kalkması için Türkiye’nin Rusya’dan alacağı S-400 füze sisteminden vazgeçmesinin birinci şart olduğunu söylüyor fakat Türkiye, 2002 yılında başlayan F-35 projesinin ABD, İngiltere, Danimarka, İtalya, Hollanda, Kanada, Norveç ve Avustralya ile birlikte 9 ortağından biri olarak yer alıyor.

Uçağın orta gövdesinde yer alan pek çok parça, TAI tarafından imal ediliyor. ASELSAN ise F-35’lerin komünikasyon, navigasyon ve tespit (CNI) sistemine ait Aviyonik Arayüz Kontrol (CAIC) modülünü hazırlıyor. Gövde ve kanat parça imalatı Kale Aero tarafından, motor bölümündeki bazı parçalar ise Kale Pratt & Whitney tarafından üretiliyor. Havelsan F-35’ler için mühendislik desteği sağlarken, iniş takımları, fren sistemi ve yakıt pompası gibi parçalar Alp Havacılık tarafından imal ediliyor. Ayesaş ise uçakların kokpit camlarının kart üretimini gerçekleştiriyor.

Özetle ülekmizin projedeki yeri, alacağı toplam 100 adet F-35 uçağının çok daha ilerisinde. Uçağın kritik parçalarının üretimini yapan Türk firmaları, F-35’lerin imalat ve teslimatının vaktinde yapılması adına önemli bir rol üstleniyor. 

Nitekim ABD Savunma Bakanı James Mattis, daha önce yaptığı bir açıklamada, Türkiye’nin projeden çıkarılmasının F-35’lerin üretim ve teslimatında aksamaya sebep olabileceğini dile getirmişti.

Kaynak : https://www.haberturk.com/savunma-baskanligi-acikladi-iste-f-35-lerdeki-turk-imzasi-2131408-ekonomi
34
20
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
34
20
1
1
0