'Şekerli' İçeceklere Yüzde 50 Ek Vergi Getirilmesi Talep Edildi: Tamam da Neden?

58
21
13
1
0
Dünya Sağlık Örgütü, üye ülkeler için yeni bir kılavuz hazırladı. Bu kılavuzda, şekerli içecekler için ek vergi tavsiyesinde bulunuldu. Üstelik bu vergi, yüzde 50 seviyesindeydi. Peki DSÖ, neden böyle bir şey istiyor?

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) dikkat çeken bir çıkış geldi. Örgüt, üye ülkelere şekerle tatlandırılmış içeceklere ekstra vergi uygulanmasını tavsiye etti. Bunun halihazırda 85 ülkede uygulandığından bahseden DSÖ yetkilileri, Birleşik Krallık, Meksika ve Güney Afrika'nın bu konuda başarılı olduğunu, diğer ülkelerin de bunu yapabileceğini söylediler. Peki DSÖ, neden böyle bir şey yapılmasını istiyor?

Şeker, zaten başlı başına pek de sağlıklı bir ürün değil. Bugüne kadar yapılan araştırmalar, bu durumu onlarca kez ispatladı. DSÖ de buna vurgu yaparak, şekerli içeceklere ekstra vergi uygulanmasını tavsiye ediyor. Amaç, şekerli içercek tüketimini düşürerek daha 'sağlıklı' bir toplum oluşturmak.

DSÖ, tütün ve alkol ürünleri ile şekerli içecekleri aynı kefeye koyuyor

şekerli içeceklere vergi

Dünya Sağlık Örgütü, konunun önemini anlatabilmek için bir kılavuz hazırladı. Bu kılavuzda tütün ve alkol ürünlerinde uygulanan ekstra vergilerin ölüm, hastalık ve sakat kalma riskini azalttığının kanıtlandığı belirtildi. DSÖ'ye göre şekerli içeceklere de vergi getirilirse insan sağlığını korumak için bir adım daha atılmış olacak. Zira yüklü bir vergi ile artacak fiyatların, tüketimi azaltacağına inanılıyor.

Hazırlanan kılavuzda "Şekerli içecekler üzerindeki vergiler sağlığı desteklemek adına güçlü bir araç olabilir. Bu vergiler hayat kurtarırken ve hastalığı önlerken, sağlıkta eşitliği destekleyebilir ve ülkeler için gelir kaynaklarını harekete geçirebilir. Bu gelirler, evrensel sağlık güvencesini gerçekleştirmek için kullanılabilir." ifadesini kullanan DSÖ yetkilileri, şekerli içeceklere yüzde 50 vergi uygulanması durumunda, dünya ekonomisine önümüzdeki 50 yılda 1.4 trilyon dolar ek gelir sağlanmış olacak.

Kaynak : https://www.aa.com.tr/tr/dunya/dsoden-uye-ulkelere-sekerli-icecekler-icin-vergilendirme-cagrisi/2763089#
58
21
13
1
0
Emoji İle Tepki Ver
58
21
13
1
0