• Anasayfa
  • Sektörel
  • 1 Yıl Boyunca Buz Dağının Üzerinde Bu Topun İçinde Yaşayacak

1 Yıl Boyunca Buz Dağının Üzerinde Bu Topun İçinde Yaşayacak

0
0
0
0
0
Alex Bellini adındaki bir araştırmacı, 1 yıl boyunca buz dağı araştırmaları için devasa bir topun içinde yaşayacak.
 
Grönland’da bir buz dağının üstünde, tek başınıza 1 yıl boyunca hayatta kalabilir miydiniz? İlk duyduğunuzda kulağa biraz zormuş gibi gelebilir ama aslında sanıldığı kadar zor bir görev değil. Tabii eğer böyle devasa bir topa sahipseniz.

İtalyan araştırmacı Alex Bellini, 1 yıllık uzun bir yolculuğa çıkmaya hazırlanıyor. Bu yolculuk için seçtiği bölge ise Grönland’ta bulunan bir buz dağı. 1 yıl boyunca devasa bir topun içine girerek araştırma yapacak olan Bellini, dönem boyunca hayatını bu topun içinde sürdürecek. Julian Sharpe adında ki bir mühendis tarafından tasarlanan bu top şekildeki yaşam ünitesi, aslında Tsunami felaketinden insanların uzun süre boyunca yaşayabilmesi için tasarlandı. Yaklaşık 10 kişinin sığabileceği büyüklükte olan topta Bellini, tek başına 1 yıl boyunca yaşayacak. 

Top şeklinde olmasının nedeni ise, denizdeki fırtınalara ve iki buz dağının çarpışmasına dayanaklı olmasını sağlamak. Top, özel yapılmış bir platformun üzerine oturtuluyor, böylece  yuvarlanmaktan kurtuluyor. Bu standın bir diğer özelliği ise, buz dağının geçirdiği sarsıntılardan en az zarar alarak kurtulabiliyor olması.

Topun üretimi önümüzdeki yıl tamamlanacak ve Bellini de bu maceraya 1 yıl içinde başlayacak.Eğer siz de bu toplardan bir tane almak isterseniz yukarıda görmüş olduğunuz iki kişilik versiyonuna buradan ulaşabilirsiniz.

Kaynak: Gizmodo
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0