• Anasayfa
  • Sektörel
  • 10 Milyon Liralık Vurgun Yapan Dolandırıcı Çetesi Çökertildi

10 Milyon Liralık Vurgun Yapan Dolandırıcı Çetesi Çökertildi

0
0
0
0
0
 İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ülke genelinde 300 bine yakın vatandaşı dolandıran çeteyi çökertti.
Hem biz ve bizim gibi teknoloji sektörünün içinde olan siteler, hem televizyon kanalları, hem de devletin çeşitli kurumları son dönemlerde artan dolandırıcılıklara karşı sizleri elimizden geldiğince bilinçlendirmeye, uyarmaya çalışıyoruz.

Ancak bu olaylar yine de bitmek tükenmek bilmiyor. Muhtemelen size de denk gelmiştir; başı 0850 alan kodlu bir numara arar, sizde açarsınız, çat bir tane bant kaydı girer. Size saçma sapan ürünler satmaya çalışır falan. 

Ya da telefonu açtığınızda karşınızdaki kişi size çeşitli bankaların ya da özel kurumların isimlerini vererek, temsilci kılığına bürünür ve sizden kimlik bilgilerinizi ister. İşte bu tarz tuzaklara düşerek hesaplarından bilgileri dışında para çekilen kişiler ve bu kişilerin şikayetleri artınca İstanbul Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de harekete geçmiş.2 ay boyunca teknik takip yapan polis ekipleri, sonunda insanları dolandıran bu şebekenin Afyonkarahisar'da bir çağrı merkezi kurduğunu bilgisine ulaştı ve yapılan eş zamanlı baskınların artdından toplamda 15 kişi gözaltına alındı.

Dolandırıcılar vatandaşları arayarak kendilerini banka görevlisi olarak tanıtıyor ve "ödediğiniz kredi kart aidatınızın geri iadesiyle ilgili arıyorum. Şimdiye kadar hesabınızda yapılan yasal kesintileri yeni kredi kanunu kapsamında hesabınıza tanımlayacağız onaylıyor musunuz?" şeklindeki sorular yönelterek kişinin kredi kartı bilgilerine ulaşıyorlar.

Bu dolandırıcılık senaryosu sırasında kullandıkları tüm ekipmanlar ile yakalanan 15 kişinin Türkiye genelinde 300 bine yakın kişiyi dolandırdığı ve yaklaşık 10 milyon liralık vurgun yaptığı ortaya çıkmış. Siz siz olun bu tarz durumlarda, telefon ile bilgi almak isteyen kişilere hiçbir şekilde bilgi paylaşımında bulunmayın. Belki o kişide sizin TC kimlik numaranız ya da adres bilginiz olabilir. Zaten bunlar sayesinde milletin güvenini kazanıyorlar. Ne olursa olsun kredi kartı numarası ya da benzeri bilgileri telefonda paylaşmayın. Bankadan aradığını mı söylüyor? ''Tamam ben en yakın banka şubenize gidip hallederim'' deyin, kapatın. Ya da polis/savcı kimliğiyle arayıp ''terör örgütleri hesabınızı kullanıyor'' tarzında palavralar mı sıraladırlar. Yine ''tamam ben en yakındaki karakola gidip hallederim'' deyin. Gerekirse sonrasında da numarayı polise şikayet edin.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0