• Anasayfa
  • Sektörel
  • 10 Yıl İçerisinde Robotlar, İnsanların Yaptığı Çoğu İşi Devralacak!

10 Yıl İçerisinde Robotlar, İnsanların Yaptığı Çoğu İşi Devralacak!

5
2
1
1
0
Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelişen robotlar gelecekte insanlara meslek bırakmayacak kadar yetenekli olacaklar.
Teknolojinin ne kadar geliştiğinden herhalde bahsetmemize gerek yok. Her geçen gün büyüyen bu teknolojiyle birlikte ortaya çıkan yeni sektörlerden biri ve neredeyse en önemlisi olan robot sektörü de teknoloji gibi hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.

Robotlar bir yandan gelişerek yeni sektörler açarken bir yandan da sektörleri kapatmaya başladı. Yapay zekaları hızla gelişen bu robotlar neredeyse bir insanın yapabileceği işlerin çoğunu yapabilir hale gelmeye başladı. 

Oxford Üniversitesi’nin yapmış olduğu araştırmada sonuçlar bir hayli şaşırtıcı. 2013 yılında sunulan raporda, Amerika’da var olan işlerin yüzde 47’si makineler tarafından yapılabilir durumda. Peki ya sizin şu an yaptığınız işiniz ya da yapmayı düşündüğünüz mesleğiniz güvende mi?

Eğer yaratıcı bir alanda çalışıyorsanız cevap büyük ihtimalle ‘Evet, güvende’ olmalı. Yeni yayınlanan bir raporda, Oxford’da araştırmalar yapan Nesta’ya göre 702 farklı meslek grubunun işleri robotlar tarafından alınacak.Yaratıcı mesleklerden bahsedecek olursak eğer tiyatrocular, oyuncular, ressamlar, dansçılar ve müzisyenler ilk önce rahat bir nefes alabilirler. Fakat zamanla bu işleri de robotlar yapacak. Risk grubunun en dışında olan meslekler ise üst düzey yaratıcı meslekler bulunuyor. Yani grafik tasarımcılar, reklam yöneticileri, sivil mühendisler, bilgisayar oyunu programcıları en son işlerinden olacak kişiler listesindeler.

Konu para kazanmaya gelince araştırmaların sonucunda ilginç bir ayrıntı gözümüze çarpıyor. Neden olduğu anlaşılmayan bir şekilde, risk çerçevesinde olmayan bu mesleklerin para kazançları çok fazla bir artış göstermeyecek. Özellikle sanatçılar diyebileceğimiz gruptaki para artışı neredeyse yok denecek kadar az.Peki ya diğer meslekler? Aşağıdaki listeden bazı mesleklerin, önümüzde yıllarda insanlar tarafından devam ettirilebilme olasığının verilerini inceleyebilirsiniz.

  1 -  Mütercim Tercumanlık (%5.8 Önümüzdeki 10 ile 20 yıl arasında bitecek)

  2 -  Sahne Sanatçısı-Performans Sanatçısı(%7)

 -  Mimarlık (%7.1)

  4 -  Film ve TV Sektörü (%8)

  5 - Doğa Üzerine Ar-Ge Çalışması yapan bilim adamları(%10.9)

  6 -  Saat üreticileri(%5.5)

  7 -  Ortaöğretim Çalışanları(%9.6)

Yapılan açıklamada Amerika’daki iş gruplarından sadece %21’i yaratıcı işler katagorisine giriyor. Yani Amerika’da işlerin çoğunluğu robotlar tarafından yapılacak.Özellikle tehlikede olan meslekler ise; ofis idarecileri, çağrı merkezi operatörleri, market kasiyerleri gibi yapılması kolay olduğu düşünülen meslekler.

Sonuç olarak çoğu meslek zamanı geldiğinde yerini robotlara bırakacak. Önümüzdeki yıllarda nasıl teknolojik gelişmeler bizleri bekliyor bilemeyiz fakat geçmişe baktığımızda bu yapılan bu araştırmanın ne kadar doğru olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Teknoloji hiç olmadığı kadar gelişmiş durumda ve hala daha gelişmeye devam ediyor.
5
2
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
5
2
1
1
0