%100 Yerli Üretim Tank: Altay Tankı!

2
1
0
0
0
Türk Silahlı Kuvvetleri adına tasarlanan ve kullanımına başlanan Altay tankı, ülkemiz tarafından üretilen az sayıdaki savaş aracından birisi.
Ülkemizin son yıllarda üretimini gerçekleştirdiği yerli savaş araçlarından birisi olan Altay tankı, ilk olarak Ocak 2009 senesinde gündeme geldi. Projesine bu tarihlerde başlanan ve projenin bitişi 2012 tarihine kadar uzanan Altay tankı, 15 Kasım tarihinde ilk prototipiyle karşımıza çıktı. İsmini Kurtuluş Savaşı'nda görev alan 5. Süvari Kolordu Komutanı Fahrettin Altay'dan alan tank, 15 Kasım 2012'de ortaya çıkan ilk prototipinden bu yana test aşamasında.

1500 beygir gücünde bir motora sahip olan Altay tankının motoru, tankın üretim aşamasında birçok yapımcı değiltirdi ve en son üretici olarak Tümosan'da karar kılındı. Oldukça güçlü olan bu motor, tankın saatte 90 kilometre hızla hareket edebilmesini sağlıyor ve tanka 500 km ulaşım menzili sunuyor. Altay tankı, motorunun yanı sıra her tankta sağlam olması gereken zırh konusunda da oldukça iyi. Zırh üretimi konusunda Altay tankının üretimine yardımcı olan Roketsan, Altay tankının zırhını kompozit malzemeden üretti.
 

Ana silahın üretimi konusunda Güney Koreli firma Hyundai ile yaptığımız anlaşma ile 120mm'lik 55 kalibre yivsiz top kullanmasına karar verilen Altay tankı, bu silahını 3 kilometre menzildeki hedefleri vurmak amacıyla kullanabilecek. Tüm bu özelliklerinin yanı sıra 60 ton ağırlığa ve toplamda 4 kişilik mürettebat düzenine sahip olan Altay tankı, gelecek sene seri üretimde olacak. Tankın birim maliyeti 5,4 milyon dolar.

2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0