12 Bin TL Maliyet İle 3D Yazıcıdan 200m2 Ev Üretildi!

2
1
0
0
0
3D yazıcıların girmediği alan kalmadı ve son olarak Çin'in Şangay kentinde 200m2 alanı kaplayacak büyüklükte tasarlanan ev 12 Bin TL maliyeti ile göz doldurdu.
3D yazıcılar da tıpkı dronelar gibi girmediği bir sektör kalmadı. 3D yazıcı konusunda en son örnek ise sizlere geçtiğimiz günlerde bu haberimiz ile paylaştığımız kafatası üretimi ve konjenital hidrosefali adındaki hastalığına çözüm olarak 80 Bin Dolar tutarındaki üretim ve ameliyat süreci sonucunda 3D yazıcı ile üretilen titanyum kafatası 3 yaşındaki Han Han'a yerleştirilerek başarılı bir operasyon gerçekleştirilmişti.

Şimdi ise farklı bir açıdan ve çok daha ucuz bir maliyete sahip 3D yazıcı durumu ile karşı karşıyayız. Çin'in Şangay kentinde yapılan bir proje ile tamamen 3D yazıcı ile üretilen 200m2 büyüklüğündeki ev yaklaşık olarak 12 Bin 580 TL gibi bir maliyete getirilerek 1+1 ve 40-50m2 büyüklüğündeki evlere ödediğimiz paranın çok daha az maliyeti ile bir ev inşaası ile dikkat çekiyor.30 Bin Yuan'a denk gelen bu maliyet Şangay Winsun Dekorasyon Tasarım Mühendisliği A.Ş. tarafından üretilerek bir rekor ve aynı zamanda yepyeni bir sektör olarak gösteriliyor. Yine bu şirket tarafından geliştirilen özel 3D yazıcı ile evin malzemeleri bu yazıcı ile üretiliyor. Bu yazıcı ise 32 metre uzunluğunda, 6.6 metre yüksekliğinde ve 10 genişliğe sahip olacak şekilde oldukça heybetli yapısı ile büyük parçaları da rahatlıkla üretebiliyor. Evin inşaasının ardından sadece pencere ve kablo yerleştirme işi kalıyor ve eşyaların yerleşimi ardından ev kullanılabilir hale geliyor.Cam elyaf takviyeli alçı ve özel cam elyaf takviyeli çimento gibi birçok materyal kullanılan inşaat için Winsun firmasının 77 ayrı patenti bulunuyor ve yıllardır bu proje üzerinde çalışarak sonunda 21 Ağustos tarihinde Şangay'daki Qingpu bölgesinde ilk evin teslimi yaparak bir ilki başaracak olan firmanın CEO'su Ma Yihe, "3D ile yapılan evler hem ekolojik, hem ekonomik açıdan oldukça cazip. Bu sebeple bu ilk ev teslimi sonrası 3D yazıcı ile yapılan ev projelerimize yoğunlaşacağız." şeklinde ifade verdi.2 katlı olarak tasarlanan evin üretimi için 3D yazıcıdan birçok bloklar üretiliyor ve birleştirilerek bu evler oluşturulor. Böylece çok katlı 3D yazıcıdan çıkan evler de üretimi seri olarak yapılabiliyor. (Bunlar hep çocukluğunu LEGO oynayarak geçiren neslin ürünleri, aynı mantığı gerçek eve uyarlamışlar)

Aslında daha önce ofis ve ev olarak örnekleri görülse de hem bu kadar büyük, hem çok katlı ve ayrıca bu kadar düşük maliyetli üretimlerin yapılabilmesi gelecekte ev sahibi olacakların cebini oldukça rahatlatabilecek gibi duruyor.
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0