• Anasayfa
  • Sektörel
  • 16 Tane Raspberry Pi Zero Kullanılarak Üretilen Yeni Donanım: Actbulb!

16 Tane Raspberry Pi Zero Kullanılarak Üretilen Yeni Donanım: Actbulb!

3
0
0
0
0
Japon bir firma tanesi 5 dolar olan Raspberry Pi Zero'lardan tam 16 adet kullanarak yeni bir donanım üretmeyi başardı. Bu donanıma aynı zamanda "PiZero Cluster" da deniliyor.
Piyasada bulunan bilgisiyar donanımlarının ne kadar yüksek ve uçuk fiyatlara sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Oyun oynayabilmek adına yüksek miktarlarda para ödediğimiz bu bilgisayar donanımlarının fiyatı, Raspberry Pi adındaki bir firma tarafından bundan birkaç ay önce en aza indirgendi. Çok ucuz bilgisayarlar üretmesiyle tanınan Raspberry Pi, sadece 5 dolar değerindeki "Zero" isimli bilgisayarını tanıtmasının ardından sektörde büyük bir çıkış yakalamayı başardı. Birçok kamera, alarm, sensör sisteminde rahatlıkla kullanılabilen ve küçük olması nedeniyle hiç yer kaplamayan Raspberry Pi Zero, Japon bir firmanın yaptığı çalışmayla yeni bir bilgisayara dönüştürüldü.Aslında Idein isimli Japon firmanın üretmiş olduğu bu yeni bilgisayarda Raspberry Pi Zero yerine "Zero'ların" kullanılmış olduğunu söylemek daha doğru olurdu, çünkü Japon üretici tam tamına 16 adet Raspberry Pi Zero kullanarak yeni donanımını üretmiş. Tanesi 5 dolar olan Raspberry Pi Zero'lardan 16 adet satın alarak (80 dolar harcama yapmış) bu mini bilgisayarlara ortak bir devre kartı üzerinde yer veren Idein mühendisleri, bilgisayarların birbiriyle bağlantılı olarak çalışmasını mümkün kılmış. Böylece onlara atanan işlemleri aralarında paylaşabilecek kapasiteye sahip olan Raspberry Pi Zero'lar, "Actbulb" isimli yeni bilgisayar donanımını oluşturuyorlar.Raspberry Pi Cluster (yani Raspberry Pi Sürüsü) olarakta bilinen Actbulb, Raspberry Pi Zero'nun ucuzluğunda  olan ancak daha yüksek performas arayan kullanıcılar için üretilmiş. 16 adet USB girişine sahip olan Actbulb'ın gelecek senelerde sadece 2 adet USB girişine sahip olması için çalışmalar yapılacak. Böylece bu gereksiz USB girişi sayısı en aza indirgenmiş olacak.

Actbulb'ın fiyatını merak eden okuyucularımız için belirtmemiş gerekiyor ki Idein maalesef Actbulb'ı sadece kendisi için üretmiş. Ürünün satış amacıyla üretildiğini ancak talep sayısına göre üretimini yapabileceklerini belirten mühendisler, şimdilik ellerinde sadece bir adet Actbulb'ın bulunduğunu söylediler.Kaynak: HackaDay 
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0