• Anasayfa
  • Sektörel
  • 1667 ppi Piksel Yoğunluğuna Sahip Mikro OLED Çift Yönlü Ekran

1667 ppi Piksel Yoğunluğuna Sahip Mikro OLED Çift Yönlü Ekran

1
0
0
0
0
Ekranlardan söz edilmeye başlandığında LG, Samsung ve Japan Display (JDI) gibi sektörün öncüleri geliyor insanın aklına ister istemez ki her biri sektörde son teknolojinin üreticisi.
Mesela yukarıdaki isimlerden Samsung’un Galaxy S6 ve S6 Edge için kullandığı ekran teknolojisi 557 ppi (Pixels per Inch= inç başına düşen piksel sayısı) piksel yoğunluğu ile alanda lider konumunda desek yanılmayız.

Elbette bu isimler dışında firmalar ve kurumlar da ekran teknolojilerini artırmaya ve ekranların farklı kullanım alanlarını oluşturmaya devam ediyor ve çözünürlük seviyesini her defasında daha ileri götürmeye çalışıyorlar.

Sanal gerçeklik cihazları ya da giyilebilir teknoloji ürünlerinde kullanılan küçük ekranlar gibi ürünlerin geliştirilmesi ve bir adım daha öteye gitmesi için her geçen gün çalışan sayısız ekip var.

İşte bu ekiplerden birisi de Almanya’nın Dresden bölgesinde kurulmuş Fraunhofer Enstitüsü’nün araştırmacıları ki; kendileri şu an bulunduğumuz en uç noktaya gelerek piksel yoğunluğu ve teknolojisi ile kafa yakan bir mikro ekran geliştirmiş.
Sağlık, güvenlik, iletişim, enerji ve çevre ve ortam uygulamaları alanında araştırmalar yapan ve Avrupa’nın bu alandaki en büyük araştırma organizasyonu olan Fraunhofer Enstitüsü, 600 x 800 piksel çözünürlüğe sahip ve 0.6 inç boyuta sahip bir miyatür OLED ekran geliştirdi; ancak ekranın asıl meselesi 1667 ppi değerindeki piksel yoğunluğu (yazıyla BİN ALTI YÜZ ALTMIŞ YEDİ nokta)

Bu özellik bile tek başına yeterli iken ekran teknolojisini de bir adım öteye taşıyan araştırmacılar, geliştirdikleri bu ekrana normalde 4 adet olan ve renkleri ayırt etmek için kullanılan subpiksellere (Kırmızı, yeşil, mavi, beyaz) bir yenisini daha ekleyerek 5 subpikselli bir ekran teknolojisi geliştirmiş.

Bu 5inci fazladan piksel, ışık diyodu adındaki bir parçacık ve ekranın üzerine vuran ışığa göre noktasal olarak tepki vermesini sağlıyor. Ayrıca göz takibi işlevi için de kullanılan bu piksel sayesinde ekranın sadece baktığınız noktasını aydınlatmak, diğer kısımları karartmak da mümkün, ekrana tuttuğunuz ışığı başka bir ekrana işaretçi olarak aktarmak da.

Fraunhofer henüz bu teknolojiyi hangi amaçla son ürün olarak sunacağını söylemese de görüntüleme teknolojilerinin son fazla ihtimale gebe olduğunu, bu ekranın sanal gerçeklik ya da artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerin gelişmesi için ciddi bir adım olduğunu dile getiriyor.

(işte ben üstün Alman teknolojisi diye buna derim)
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0