1800'lerde Üretilmiş Olan Dev Hesap Makinesi: Millionaire!

0
0
0
0
0
1800'lerde Üretilmiş Olan Dev Hesap Makinesi: Millionaire!
Günümüzde kullanılan hesap makineleri üretilmeden önce karmaşık işlemleri hesaplaması amacıyla üretilmiş "Millionaire" isimli dev hesap makinesi, ilginç çalışma şekliyle izleyenleri kendine hayran bırakıyor.
Günümüzde neredeyse herkesin akıllı telefonu veya bilgisayarı var. Bu marifetli cihazları kullanarak tüm işlemlerimizi hızlı ve kolay bir şekilde halledebiliyoruz. Peki ya bu cihazlara sahip olmasaydık ne yapabileceğimizi hiç düşündünüz mü?

Bundan yaklaşık 120 sene önce, 1895'te akıllı telefonlar veya bilgisayarlar yoktu. Bu tarihlerde karmaşık matematik işlemlerini yapmak zorunda olan insanlar, sıradan kağıt ve kalem kullanarak dakikalarca işlemler yapıyordu. Ancak bu işlemlerin daha kısa sürede gerçekleştirilebileceğini düşünen Otto Steiger isimli İsviçreli mühendis, "Millionaire" adı verilen dev hesap makinesini üretti.
 
(Video oldukça eğlenceli, sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim)

Yapı olarak hesap makinesinin dev bir çantaya sığdırılmış haline benzeyen ve tarihin ilk hesap makinelerinden birisi olarak kabul edilen Millionaire, çarkların dönmesiyle ve pimlerin birbiriyle etkileşmesiyle çalışıyor. Yan kısmında bulunan kol döndürülerek aktifleştirilen Millionaire'in, 1895'ten bu yana sadece 4,655 adet kopyası satıldı.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0