• Anasayfa
  • Sektörel
  • 20 Yaşındaki Öğrenci Güneş Enerjisini Depolayan Bank Yaptı

20 Yaşındaki Öğrenci Güneş Enerjisini Depolayan Bank Yaptı

1
0
0
0
0
Hırvatistan'da 20 yaşındaki bir öğrenci, sabah güneş enerjisi depolayan akşam da bu enerji ile aydınlanan banklar tasarladı.
Teknolojinin gelişmesiyle ortaya daha modern, daha çok işlevli ve daha rahat kullanılabilen cihazlar çıkıyor. Tabi bu cihazlar için sürekli olarak enerji kaynağı bulmak, özellike günümüzde oldukça sıkıntı. Bu yüzden insanlar geleceğin enerji kaynakları olacak, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeye başladılar.

Bu yenilenebilir enerji kaynaklardan en verimlisi güneş enerjisi. Güneş, çoğu bölgeye rahatlıkla ulaşabilmesi ve yüksek enerji değeri sağlamasıyla şuan en çok tercih edilenlerden. Bu enerji kaynakları, drone'lar gibi yeni nesil teknolojilerde kullanılmaya başlandı bile.

Hırvatistan'da yaşayan kolej öğrencisi Ivan Mrvoš, bu enerji kaynağının halka nasıl daha yakın hale getirebileceği konusunda herkese örnek olan, mükemmel bir projeyi hayata geçirdi. Halka açık alanlarda bulunan bankların üst kısımlarına yerleştirdiği güneş panelleri ile hem insanların oturmasını, hem de ışık gücünü depolayan bankların akşam ışık kaynağı olmasını sağlayan Ivan, aynı zamanda banklara koyduğu prizlerle de ihtiyacı olan kişilere şarj gibi konularda yardım sunuyor.
Arkadaşlarıyla birlikte 4 aylık bir çalışma ile hayata geçirdikleri bu projede sadece gönüllü olarak bulunan Ivan, şu an bu bankların birkaç noktada bulunduğunu ama eğer maddi destek bulabilirse bankları ülke geneline yaymak istediğini söylemekte.
 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0