2015 Yılında Bizleri Hangi Teknolojik Gelişmeler Bekliyor?

0
0
0
0
0
2014 yılının son günündeyiz. Yeni bir yıl ile beklentilerin arttığı son günde tabiki her alanda olduğu gibi 2015 yılında teknoloji alanında da gelişmeler ve bireysel kullanımlarda yenilikler olacak.
2014 yılının son günündeyiz. Yeni bir yıl ile beklentilerin arttığı son günde tabiki her alanda olduğu gibi 2015 yılında teknoloji alanında da gelişmeler ve bireysel kullanımlarda yenilikler olacak.

Bakalım bizim kullanım alanlarımızda işimizi kolaylaştıracak gelişmeler nelermiş:
 

 Akıllı Saatler


Aslında sadece akıllı saatler olacak değil de giyilebilir teknolojiler olarak bahsetmek gerek fakat başı akıllı saatler çekeceği için bu şekilde bir başlık kullanmak daha doğru gibi geldi. 2015 yılında belki de en merak edilen cihaz olan Apple Watch ile patlama yapması beklenen akıllı saat konusunda Apple'ın getireceği yenilikler ve farklılıklarla akıllı saat sektöründe ciddi hareketlenmeler olacağı düşünülüyor. Yapılacak yeniliklerle tanıtılacak olan diğer firmaların akıllı saatleriyle kullanım bazında artış olması beklenen bu cihazlarda 2015 yılı için beklenilen en büyük trend olarak düşünülüyor.


 

 Kablosuz Şarj ve Hızlı Şarj


2014 ile kullanıma açılan kablosuz şarj teknolojileri ve 2014 sonlarında duyurulan hızlı şarj teknolojileri ile 2015 yılına gelindiğinde bu tarz şarj teknolojilerinin mobil cihazlarımızda artık standart olması bekleniliyor. Ancak beklentiler mobil cihazların kutu içeriğinde hızlı şarjın, buna ek aksesuar olarak alınabilecen kablosuz şarj teknolojisinin kullanılması şeklinde olacağı yönünde. (Adamlar bataryaları büyütmemekte ısrar ediyorlar arkadaş.)
 

 NFC ve Apple Pay Ödemeleri

Günümüzde yaygınlaşmaya başlayan NFC teknolojisi ile veri aktarımlarından daha çok kredi kartı veya nakit taşıma yerine mobil cihazları ile ödeme noktasında yoğunlaşıldı. Buna ek olarak Apple tarafından lanse edilen Apple Pay ile NFC'yi cihazlarına ekleyen firmayla NFC ödemelerin çok daha fazla yaygınlaşarak standart haline gelmesi muhtemel (Bu saatten sonra telefonu kaybeden yandı vallahi.)

Ayrıca NFC teknolojisinin mobil ödeme kolaylığı yanında başka kullanımlara da açılması bekleniyor.
 

 Akıllı Ev Teknolojileri


Günümüzde hemen hemen her cihazlar yavaş yavaş akıllanmaya başladı. Bu akıllı cihazlara 2015 yılında çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, buzdolabı, televizyon gibi cihazların akıllanmış versiyonlarındaki kullanma oranının artması bekleniyor. Aynı zamanda akıllı ev sistemleri konusunda da gelişmeler beklense de global bağlamda ciddi artışlar bu sistemlerin aşırı pahalı olmasından dolayı kullanım konusunda artış miktarı az olacaktır. Fakat beyaz eşya ve televizyon gibi günlük kullanımda sıkça uğradığımız bu cihazların örneğin telefonunuzdaki uygulama ile kullanımı gibi gelişmelerin olması bekleniyor.
 

 3D Yazıcılar


Artık her sektörde haberleri yapılan 3D yazıcıların kullanım oranı ve yerlerinin 2015 yılı ile artışa geçmesi bekleniyor. Çünkü başta sadece 3 boyutlu bir çizimi basma işiyle adım atılan 3D yazıcılarda artık ev yapımı hatta gökdelen yapım projelerine varan adımlar görmekteyiz. Bunun yanısıra sağlık sektörüne de giren 3D yazıcılar bir bebeğin hayatını kurtarmıştı. Sadece bununla kalmamış, Kickstarter'da yemek yapan 3D yazıcı haberini bile yapacak duruma gelmiştik. Bu sektörlerin dışında silah üretimi de yapılan 3D yazıcıların ordular tarafından da kullanımına gelecek yıllarda geçilmesi muhtemel gözüküyor.

2015 yılı beklentisi olmasa da eklemekte fayda var, 3D yazıcılar ile organ yapımına ait çalışmalar var ve bunun önümüzdeki yıllarda geliştirilmesi de en olası seçenekler arasında.


 

 Sanal Gerçeklik Gözlükleri


Oculus Rift ile başlayan sanal gerçeklik deneyimlerinin sivil kullanıcılar tarafından kullanabilmesi deneyimi büyük ilgi görerek artmakta ve farklı versiyonları da yapılmaya devam etmekte. Örneğin Samsung tarafından yapılan atakla Note 4 ile çalışan Gear VR ile işin içine mobil cihazlar da eklenmişti. Ancak özellikle Oculus markasının aldığı destek ve Facebook tarafından satın alınmasıyla da maddi destek açısından da sorunu kalmayacağını düşündüğüm bu teknolojinin en çok sevilen oyunlara uygulanabilirliği sayesinde Development Kit denilen geliştirici sürümlerinin ardından asıl sürümü ile beklenen patlamayı yapması görülecektir.

Aynı zamanda bu sanal gerçeklik yapısının ordudaki simulasyon ortamına eklenmesi, sağlık sektöründe de kullanılarak daha iyi sonuçlar alınması yönünde ilerleyen yıllar için de beklentiler mevcut.
 

 Beacon


Apple'ın iBeacon atılımı ve Google'ın Physical Web cevabı ile beaconlar konusunda atılımın artması 2015 yılı beklentileri arasında. Özellikle Türk firması Blesh'in atılımının meyvelerini almasını beklediğimiz 2015 yılında başlangıç aşamasında olması fakat kullanım oranında da ciddi artışlar olması beklentisi var. Kısaca özetlemek gerekirse market, müze, banka gibi yoğun kullanım alanlarında ve afişler, otomat ve atm cihazları gibi sık kullanılan cihazlara eklenen küçük ve sadece Bluetooth teknolojisi kullanılarak indirimler, etkinlikler, menü seçimi ve mobil ödeme kolaylığı şeklindeki gelişme sağlayacak beaconlar ile yine mobil sektörde büyük kolaylıklar getirecek olan bu çalışmalar hakkında bilgiyi bu bağlantımızdan ulaşabilirsiniz.
 

 2K, 4K ve Daha Büyük Çözünürlükler ve 3D


Daha FullHD dediğimiz 1080p kullanımının bile yeni yaygınlaştığı dünyamızda 2014 yılıyla beraber 2K (QHD) çözünürlükte telefonlar ve 4K (UHD) çözünürlüğüne sahip cihaz kullanımları başlamış, Apple Yeni iMac ile 5K (UHD+) ekran görüntüsüne sahip bilgisayarını çıkarmış, hatta 8K (FUHD) çözünürlüklü televizyonların bile sunumları yapılmıştı. Bir anda artan çözünürlüklerle beraber "Yok artık Lebron James" dediğimiz zamanlar geride kaldı ve 2015 ile özellikle 2K ve 4K'nın hayatımızdaki yerinin ufaktan sağlamlaştırmaya başlaması muhtemel beklentiler arasındaki yerini buldu. Fakat 2K yerine direkt olarak 4K çözünürlüğünün kulanım alanları artması yönünde beklentiler daha ağır basmakta. 

Ayrıca gelişmeye devam eden 3D görüntü sistemlerinin özellikle sinema sektöründe yaygınlaşmasıyla daha iyi 3D deneyimlerinin artacağı ve hatta Toshiba tarafından duyurulan gözlüksüz 3D deneyimi gibi biraz daha uçuk gelişmeler görmemiz de beklenmekte.
 

 Mobil Sağlık Denetimi


2014 yılıyla beraber telefonlarımız ile yapabildiğimiz. nabız ve kalori yakımı ölçümlerinin yanı sıra vücudumuzdaki vitamin ve minarelleri ölçen Vitastiq gibi bazı gelişmeler de görüldü. Bunların yanına ek olarak 2015 yılıyla beraber akıllı cihazlarımız ile (ya da bazı aparatlarla beraber) bu sağlık kontrollerinin çeşitliliğinde artış bekleniyor. Ayrıca giyilebilir teknolojilerin de yaygınlaşmasıyla bu teknolojiye eklenecek özelliklerle ve şu anda revaçta olan ve daha da geliştirilecek mobil sağlık uygulamaları ile beraber sağlığımızı bu cihazlar ile güncel olarak konrtol edebilmemiz mümkün olacak.


 

 Türkiye'de 4G Deneyimi


Ülkemizde artık oturmuş diyebileceğimiz 3G sistemi (Her ne kadar tam kapasitede kullanamıyor olsak da) 2015 ile yerini dünyada yaygınlaşmış olan 4G deneyimine bırakacak. Hazırlıkları başlanan Türkiye'deki 4G deneyimi hakkında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan "Ancak 2015'in sonlarına doğru geçiş yapmış olacağız" açıklamasını yapmıştı. Ancak en nihayetinde 2015 yılı sonlarında kavuşacağımız 4G deneyimi ile ev dışında da ülkemizde kullanılan yüksek hızlara ulaşabilmemiz mümkün olacak. (Sonuna denildiyse bence 2016'ya da kalır bu ha. Ama ümidi kesmemek gerek.)
 

 Bulut Teknolojisi


Geçtiğimiz yılda bireysel olarak kullanım açısından artış gösteren Cloud yani bulut sisteminin 2015 yılıyla beraber özellikle şirket verileri saklama ve veri aktarımı konusunda ciddi yer edineceği ve şirketlerin artık bulut üzerinden veri saklama ve şirketlerarası veri aktarımlarında bu yola başvuracağı konuşuluyor. Böylece şirketlerin veri saklama derdi ortadan kalkacak gibi görünmekte. Fakat bu aynı zamanda güvenlik bakımından ne kadar güvenilir olacağı ise hala devam eden tartışma konusu
 

 Drone


Aslında temel olarak uzaktan kumandalı uçabilen cihazlar olan Droneların 2015 yılıyla beraber kullanım alanlarında genişleme ve kullanım oranlarında artış olması bekleniyor. Bu kullanım alanlarına örnek vermek gerekirse; ilk yardım ve orman yangını müdahale konusunda adımların atıldığı Droneların giyilebilir olması  yönünde yapılan çalışmalar da mevcut. 2015 yılında da gelişip farklı sektörlere girecek olan Dronelar ile gelecek yıllarda kafamızı kaldırdığımız her an geçen bir Drone görebilme ihtimalimiz bulunuyor olması da biraz can sıkıcı olabilir.

Bu beklenen gelişmelerin yanında birçok gelişme de beklenmekte elbette. Fakat zaten uzun uzadıya olan yazı dahası eklenmesiyle kitaplaştırılabilir bir içeriğe dönmemesi açısından başlıcalarını seçmiş bulunmaktayım. Fakat öyle ki artık gelecek yıllarla beraber her alanda ve her anda teknolojik cihazları kullanıyor olacağız. Bu her ne kadar iyi gibi gözükse de birçok dezavantajları da olacaktır. Artık hangi tarafın ağır basacağını gelecekle beraber hep birlikte göreceğiz.

2015 yılının bu teknolojik gelişmeler dışında herkese mutluluk, sıhhat ve başarı getirmesini temenni ediyorum. Mutlu yıllar.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0