2015 Yılında PC Fiyatları Düşecek mi?

1
0
0
0
0
2015 Yılında PC Fiyatları Düşecek mi?
Bu yıl iki işletim sistemi arasında büyük bir rekabet bekleniyor. Microsoft, Windows 10’la birlikte işletim sistemi platformunu uzun yıllar sağlama almak isterken, Google’ın Linux tabanlı işletim sistemi Chrome OS de piyasadaki yerini sağlamlaştırmak isteyecek. 
Bu yıl iki işletim sistemi arasında büyük bir rekabet bekleniyor. Microsoft, Windows 10’la birlikte işletim sistemi platformunu uzun yıllar sağlama almak isterken, Google’ın Linux tabanlı işletim sistemi Chrome OS de piyasadaki yerini sağlamlaştırmak isteyecek. Samsung ve Acer’ın bazı modellerinde Chrome OS’i kullanması, Google’ın elini güçlendiriyor.

Peki bunun kullanıcılara sağlayacağı yüksek performanslı kullanım dışında bir yararı var mı? Evet. IDC’nin hazırladığı raporda, PC satışları 2014 yılı içerisinde %5 oranında düştü. Buna tablet ve phablet ürünlerinin giderek daha fazla tercih edilmesinin yanı sıra Microsoft’un Windows 8 işletim sisteminin etki ettiği söyleniyor. Çünkü Windows 8'den 10'a geçiş ücretsiz olacak ve CES 2015 Fuarı’nda Lenovo yetkilileri Windows 10’la satışların canlanmasını ümit ettiklerini, dolayısıyla yeni işletim sisteminin çıkmasını dört gözle beklediklerini belirttiler.Fiyatların asıl düşmesini sağlayacak olay işte burada başlıyor. Az önce de söylediğimiz üzere Windows 8’den Windows 10’a geçiş bedava olacak. Yani kullanıcılar eski dizüstü ya da masaüstü bilgisayarlarına yeni bir PC almadan Windows 10’u kurabilecekler. Önceden kullanıcılar Windows’a tek başına ödeme yapmak yerine yeni bir PC tercih edebiliyordu.

Bu sebeple PC fiyatlarının çok büyük olmasa da önemli ölçüde düşeceği söyleniyor. Bakalım bu öngörü, 2015 yılında gerçekleşecek mi?
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0