• Anasayfa
  • Sektörel
  • 25 Dakika'da İstanbul'dan New York'a Gidebilecek Süper Hızlı Uçak: Antipode

25 Dakika'da İstanbul'dan New York'a Gidebilecek Süper Hızlı Uçak: Antipode

0
0
0
0
0
İstanbul'dan bir uçağa bindiğinizi ve bir futbol müsabakasının daha ilk yarısının ortalarında iken New York'a vardığınızı düşünün. Kulağa oldukça komik gelebilir fakat bilim ve teknoloji, bu tarz şeyleri gerçeğe dönüştürmekte oldukça başarılı.
Evet başlığı yanlış okumadınız. Kanadalı endüstriyel tasarımcı Charles Bombardier, Antipode adını verdiği hiper hızlı uçak tasarımı ile bu olayı mümkün kılmayı amaçlamakta. Roket iticiler ve özel aerodinamik bir yapıya sahip olan Antipode, hem havacılık hem de ulaşım alanında devrim yapabilecek bir potansiyele sahip.

Ses hızının 24 katı bir hızda yolculuk yapabilen Antipode, şu an sahip olduğu tasarım ile 10 yolcu kapasitesine sahip. NASA'nın kullandığı scramjet motoruna sahip olan uçakta ayrıca kanatlarda bulunan özel itici roketler de mevcut durumda.Tabii uçakla ilgili bazı küçük soru işaretleri de var. Bunların başında aşırı hıza bağlı olarak ortaya çıkan ısı sorunu geliyor. Ses hızının 5 katı fazlasına çıkıldığında 980 C'lik bir ısı oluşmakta. Antidope'un sesin 24 katı bir hızda yol alması demek de, uçağın inanılmaz bir hıza ulaşması anlamını taşıyor. Fakat tasarımcı Bombardier, bu duruma bir çözüm olabileceğini söylemekte.Wyle adlı şirket bünyesinde çalışan, aynı zamanda NASA ve Amerikan Savunma Bakanlığı için danışmanlık yapan bir mühendis olan Joseph Hazeltine'den yardım alan Bombardier, ''uzun penetrasyon modu (LPM)'' denilen bir sistemi uçağında uygulayabileceğini söylemekte. Bir aerodinamik tekniği olan LPM, elde edilen hızın soğutma işleminde kullanılmasını sağlıyor. LPM bu işlemi gerçekleştirmek için uçağın burnunu kullanıyor. Bu sebeple Antidope'un burun kısmı, son derece yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir materyalden olmalı.Tabii bütün bu olanlar gerek teoride, gerekse sonrasında, hayata geçiş aşamasında yapılabilecek şeyler. Önemli olan şey, bunları gerçek hayata uyarlama adına gereken adımları atmak. Bombardier'in önümüzdeki süreçte yapacağı şey de tam olarak bu oluyor.

Kaynak: CNN
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0