3D Dokunmatik Hologram Teknolojisi Üretildi

6
1
0
0
0
Bilim kurgunun olmazsa olmazı hologram, yakın bir sürede hayatımıza ciddi şekilde dahil olabilir.
Bir Iron Man manyağı olarak, -film serilerini izleyenler de bilir- Tony Stark'ın sahip olduğu tekolojiyi her zaman kıskanmışımdır. Zırhlarını, JARVIS'i falan geçtim, ofisinde kullandığı en ufak teknolojik ürün bile ''vay anasını'' dedirtecek türdendir. İşte o Tony Stark'ın ortaya bir sandalye çekip ordan oraya kaydırdığı, büyütüp küçülttüğü o hologramik sanal ortam, kısa bir süre içinde gerçek olabilir.

Bu teknoloji üzerinde bir süredir çalışmalar yürüten Japon araştırmacılar, üç boyutlu ve fiziksel temasa duyarlı, etkileşime girebilen hologramlar yapmayı başardılar. Dokunuşları algılayabilen ve tepki veren hologramlar, oldukça güçlü lazerler kullanılarak üretilmekte.Belli bir noktaya odaklanan lazerlerin enerjisi, havayı iyonize etmeyi başarıyor ve oluşan plazmatik noktalar görüntüyü ortaya çıkarıyor. ''Peri Işıkları'' olarak adlandırılan bu hologramlara dokunan kişilerin dediklerine göre, karşılaştıkları his zımpara kağıdına dokunmayla benzerlik göstermekte.

Tsukuba Üniversitesi (tusubasa diye okuyan bir tek ben değilimdir sanırım), Digital Nature Group tarafından hayata geçirilen projede, hologramın meydana gelme aşamasında lazerlerin sunduğu yüksek hız dokunma hissini arttırıyor, ayrıca hologram dokunmaya eş zamanlı olarak tepki verebiliyor. Bu etkişelim, hologramın oluştuğu bölümün alt kısmında bulunan özel kameralar ile sağlanıyor.
 

Proje yolun epey bir başında. Ancak bu tarz bir teknolojinin sunabileceği şeylerin bir sınırı olduğunu ben şahsen düşünmüyorum. Yani bu sistem zaman içinde gelişerek hayal edemeyeceğimiz alanlarda, hayal edemeyeceğimiz şekillerde kullanılabilir. Bekleyip göreceğiz.
 
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0