3D Yazıcı Hayat Kurtardı

0
0
0
0
0
3D Yazıcı Hayat Kurtardı
Silahtan, bıçağa kadar bir çok eşyanın üretilebildiği 3D yazıcıların bir bebeğin hayatını kurtarabileceği aklınıza hiç gelmiş miydi?
3D yazıcıların her geçen gün biraz daha popülerleştiği dönemde, endüstriyel üretimden, hobi olarak yapılan tasarımlara kadar bir çok alanda kullanılan teknoloji, şimdi ise bir bebeğin hayatını kurtardı.

Doktor Glenn Green ve Scott Hollister, Amerika’da bulunan University of Michigan hastanesinde bir ilke imza attı. 3 boyutlu (3D) yazıcı kullanılarak, soluk borusunda sorun bulunan ve rahat nefes alamayan bebek Garret, ona özel olarak hazırlanan boru sayesinde bu sorundan kurtuldu.

Bilgisayarlı tomografi taramaları ile elde edilen sonuçlar doğrultusunda, biyopolimer malzemeden üretilen soluk borusu, herhangi bir sorun çıkarmadı. Teknolojinin kullanım alanına ve amacına göre yararlarının aynı zamanda zararlarının da bulunduğu bulunduğu bilinmekte. 3 boyutlu yazıcıdan silah çıkarılabildiği için bir yerde tartışmalar sürerken, diğer bir tarafta insan hayatını kurtaran teknoloji, doktorlara eşi benzeri görülmemiş bir kolaylık sağlamakta.

Doktorlarında yer aldığı videoyu aşağıdan seyredebilirsiniz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0