• Anasayfa
  • Sektörel
  • 3D Yazıcı İle Fatih Sultan Mehmet'in Şahi Toplarının Modelleri Üretildi!

3D Yazıcı İle Fatih Sultan Mehmet'in Şahi Toplarının Modelleri Üretildi!

3
0
0
0
0
Bizans surlarını yerle bir eden efsane top Şahi, 3D teknolojisi sayesinde bir nevi yeniden hayat buldu.
Fatih Sultan Mehmet önderliğinde Osmanlı İmparatorluğu'nun İstanbul'u fethetmesinde belkide en önemli etken olan şey, Fatih Sultan Mehmet'in isteği üzerine yapılan toplardır.

Meşhur, geçilmez denen Bizans surlarını darma duman eden bu toplara ''Şahi'' adı verilmiştir. Sınıfının en büyüğü olarak nitelendirilen Şahi'den o dönem 3-4 adet döküldü. 1464'te dökülen top, halen İngiltere'de Fort Nelson Müzesi'nde sergilenmekte.

Şimdi ise Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi, Fatih'in "Şahi" toplarını 3D teknolojisini kullanarak yeniden üretti. Boyut olarak 1/25 ölçekte küçültülen ve bu şekilde üretilen 3D modeller, lazer sinterleme yöntemi ile yapıldı. O dönemde çizimlerinin bizzat Fatih Sultan Mehmet tarafından yapıldığı söylenilen topların modelleri de, orjinallerinde olan tüm ince detaylara sahip.Üniversitenin Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fevzi Yılmaz, İngiltere’de sergilenen topun ölçülerinin baz alındığını ve modelleme işleminin o topa göre yapıldığını belirtti. Şahi topların özellikleri hakkında bilgiler de veren Yılmaz; “En çok karşılaşılan bilgi, topların, 5.5 metre uzunluk, 274 santimetre dış çevre, 92 santimetre yarıçap,18 ton ağırlığa sahip olduğu şeklindedir. 100’lerce kilogramlık gülleler, 2 kilometre menzile sahipmiş ve 183 santimetre derinliğinde toprağa gömülüyormuş. Sesi 24 km’den duyuluyormuş” dedi.  
3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0