• Anasayfa
  • Sektörel
  • ​3D Yazıcı İle Tuz Tanesinden Bile Küçük Kamera Üretildi

​3D Yazıcı İle Tuz Tanesinden Bile Küçük Kamera Üretildi

0
0
0
0
0
3D yazıcılar ilklere imza atmaya ve teknolojiye önemli şekilde yön vermeye devam ediyor.
Son birkaç sene içinde adeta mücizelere, yapılamaz denilen şeylere imza atmayı başaran 3D yazıcılar bir ilki daha başardı. Stuttgart Üniversitesi'nde görev yapmakta olan araştırma ekibi, 3D yazıcı kullanarak tuz tanesinden bile daha küçük bir kamera üretmeyi başardı.

Eski üretim teknikleri göz önüne alındığında bu tarz şeylerin yapılması imkansızdı. Ancak işin içine 3D yazıcıların girmesi, araştırma ekibinin bir şırınga ucundan bile geçebilecek boyutta kamera üretmesine olanak tanıdı. Üretilen kamera, sadece 0.12 milimetre genişliğinde.Böylesine muazzam boyutta bir kamera üretmek kulağa oldukça zor gelebilir. Fakat araştırma ekibinin başındaki isim Timo Gissibl'in söylediğine göre 3D yazıcı teknolojisi sayesinde kameranın üretim işlemi sadece birkaç saat sürmüş. Bir buçuk metre uzunluğunda bir fiber kablonun içinde bulunan kamerada üç lens mevcut. Boyutları ile insan vücudunun içine rahatlıkla enjekte edilebilen kamera, sağlıklı tanı ve tehşisin yapılabilmesi için gerekli ışık ortamını sağlayan küçük LED'lere de sahip.

Üretilen kameranın robot teknolojilerinden mobil cihazlara kadar pek çok farklı alanda daha da geliştirilerek yaygınlaşması mümkün.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0