• Anasayfa
  • Sektörel
  • 3D Yazıcı İle Üretilen Araçlar Sayesinde Herkes Araba Sahibi Olabilecek

3D Yazıcı İle Üretilen Araçlar Sayesinde Herkes Araba Sahibi Olabilecek

1
1
0
0
0
Gelecek senelerde artacak olan 3D yazıcı kullanımı, ulaşımın büyük bir bölümünü oluşturan arabaların çok ucuz ve daha çok doğa dostu olmasını sağlayacak.
Üretildiği tarihlerden bu yana birçok sektöre giriş yapmış ve üretimin yapıldığı her türlü sektörde kullanılabilecek olan 3D yazıcı, bu sefer de otomotiv sektörünü domine etmek için görevlendirildi.

Piyasada birçok araç markası ve modeli bulunmasına rağmen pahalı sayılabilecek olan arabalar, maalesef bu nedenden ötürü herkesin kullanabileceği bir araç değil. Ucuz, kaliteli ve sağlam malzeme üretmesinden dolayı bu sektörde kullanılmak istenen 3D yazıcılar, ilerleyen senelerde bu duruma kökten çözüm getirebilir. İlk olarak Kevin Czinger adındaki bir otomotiv firması sahibinin tartışmaya sunduğu bu fikir, yapılan araştırmalar ve hesaplamalardan sonra oldukça iyi bir fikir olarak kabul gördü. 3D yazıcıların üretim hızı oldukça yavaş, ancak bu cihazlar tek seferde tüm aracın dış gövdesini üretebilecek kadar marifetli. Yani bu nedenle hiçbir birleştirme işlemine, taşıma işlemine gerek kalmıyor. Bu gibi konularda üreticiye kolaylık ve ucuzluk sağlamasının yanı sıra 3D yazıcı ile üretilen malzemeler, komple bir bütün olmaların nedeniyle çok daha sağlam da oluyorlar.

Ortaya bu rakamların çıkmasının ardından 3D yazıcı kullanarak ilk araç üretimini gerçekleştiren Kevin Czinger, bu modele "Blade" ismini verdi. Sadece 600 kilo ağırlığa sahip olan Blade, 100 km/saat hıza 2.5 saniye içerisinde ulaşabiliyor. Kevin Czinger, bu aracın üretiminde 3D yazıcıyı kullanmış olmasının araca nasıl özellikler sağladığını anlattı.
 

 Kaplama 


3D yazıcılar tarafından üretilen araç kaplaması, normal üretilen araç kaplamalarıyla aynı dayanıklılığa sahip olmasına rağmen onlardan %20 daha hafif. Böylece araç çok daha kolay hızlanabiliyor, durabiliyor veya manevra yapabiliyor.

 

 Gövde


Blade'in gövdesi karbon-fiber malzeme kullanılarak üretildi. Üretim maliyetini çok büyük oranlarda düşüren 3D yazıcı, gövde üretiminin 1000$'dan ucuza gerçekleştirilebilmesini sağladı. Bu ucuz üretimin yanı sıra aracın gövdesi çok dayanıklı ve son derece hafif.

 

 Motor


Blade, sınıfının diğer araçlarına göre küçük bir motora sahip. 700 beygir gücündeki 4 silindirli bu motor, normal şekillerde üretilen araçlarda pek işe yaramaz ancak Blade'in sadece 600 kilo olduğu düşünülünce bu motor ona yüksek hız sağlıyor. Bu hızın yanı sıra motorun küçük olması, ihtiyaç duyduğu yakıt miktarını da azaltarak kullanıcıya tasarruf sağlıyor.

Kaynak: Popsci 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0