• Anasayfa
  • Sektörel
  • ​3D Yazıcı İle Üretilen İlk Hava Aracı Sulsa Göreve Başladı

​3D Yazıcı İle Üretilen İlk Hava Aracı Sulsa Göreve Başladı

0
0
0
0
0
Dünyanın 3D yazıcı ile üretilen ilk insansız hava aracı SULSA görevlerine başladı.
Yaklaşık beş sene önce, Southampton University Laser Sintered Aircraft (SULSA),  gövdesi tamamen 3D yazıcılar ile yapılan insansız hava aracını duyurmuş ve SULSA, bu özelliğe sahip dünyanın ilk hava aracı olmayı başarmıştı.

3 kilogramlık ağırlığa sahip olan SULSA, 2 metrelik kanat genişliğine ve 161 km/s maksimum hıza sahip. Fiyatları ise 10,000 dolar civarında. Şimdi hava aracının özelliklerini bir kenara bırakacak olursak; SULSA, ilk görevini başarılı bir şekilde geride bırakmış durumda.Geçtiğimiz yaz test uçuşlarını gerçekleştiren SULSA, ilk resmi görevi bağlamında Antartika'da bulunan Kraliyet Donanması'nın buz devriye gemisi HMS Protector'a yardım etmekte. HMS Protector'ın güvertesinden kalkışını yapan SULSA, ortalama 90-100 km/s hızında çevre araştırması yaparak buzullar arasından gemiler için en uygun yolu arıyor.

Otomatik pilot özelliğine sahip olan SULSA, uzaktan kumanda ile kontrol imkanı da sunmakta. Yarım saatlik uçuş süreci boyunca gerekli bilgileri toplayan SULSA, ardından başarılı bir şekilde suya inişini gerçekleştirmekte. 
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0