3D Yazıcı İle Üretilmiş, Destekleyici Alçı: BoomCast!

0
0
0
0
0
​3D yazıcı ile üretilmiş olan bu alçı (destekleyici) , hastanın iyileşme sürecini kontrol edebilecek.
3D yazıcıların en çok işe yaradığı alanlardan birisi olan tıp, bu teknolojiyi protez uzuvlar, kırık/çıkıklar için sabitleyici dış iskelet ve yapay organ yapmak gibi birçok konuda kullanılıyor.

3D yazıcı firması olan Fathom Studio, bu işi biraz daha ileriye taşıdı. Science Channel'da bulunan "Outrageous Acts of Science" programından da tanıdığımız Mike North, Nisan ayında, bir Google çalışanı olan arkadaşı Dan Fredinburg ile Everest Dağı'nda bir kaza yaşadı. Kaza sonucu Dan Fredinburg hayata veda ederken, Mike North'un bacağı kırıldı.Gezmeyi çok seven ve sürekli seyehat eden Mike'a doktorlar 2 seçenek sundu; ya Mike'a kendine tamamen uyan ve rahat edebileceği bir alçı takacaklardı fakat olabilecek şişmelerden dolayı Mike gezemeyecekti, ya da alçı iki parça halinde tutturulacaktı ve Mike koltuk değnekleri kullanmak zorunda kalacaktı. Bu iki seçeneği de beğenmeyen Mike, kendi çözümünü üretmek amacıyla Fathom Studio'ya gitti. Yapılan birkaç denemeden ve taramadan sonra, Mike'ın bacağının durumu ve boyutlarına özel olarak, onun ihtiyacını karşılayacak şekilde bir destekleyici ürettiler.BoomCast adı verilen bu destekleyici, tabi ki sıradan bir destekleyici değildi. Mike'ın ve Fathom ekibinin çalışmaları ile destekleyiciye bir dizi sensör, ışık ve speaker yerleştirildi. Bütün bunlar, Mike'ın bacağının iyileşme aşamasının takibi için yapıldı.

Intel Edison chipset kullanan BoomCast, aynı zamanda bacağın iyileşme sürecinin takibinde topladığı veriyi, Google Firebase üzerinden Mike'ın doktorları ile eş zamanlı paylaşabiliyor. Böylece hem Mike, hem de doktorları bacağın durumunu gözleyebiliyor.Maliyeti fazla olsa da bu yöntem, durumu kritik olan ve her an bilgi alınması gereken kişiler için oldukça faydalı olacak bir sistem.

Kaynak: Cnet 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0