​3D Yazıcı İle Üretilmiş Robotik Teleskop!

0
0
0
0
0
3D yazıcı yardımı ile üretilmiş olan bu teleskop, fiyatı ve marifetleri ile normal teleskoplardan oldukça üstün.
Yıldızlar, bulutlar, gezegenler... Bunların hepsini bulunduran gökyüzünü izlemeyi hepimiz severiz. Çoğumuz sadece çıplak gözle bakmakla yetinmemişizdir ve filmlerden veya internetten gördüğümüz teleskoplara heveslenmişizdir. Fakat bakmış olanlar bilir, kaliteli ve merağımızı tatmin edebilecek kadar iyi olan teleskoplar gerçekten pahalıdır.

Londra'da bulunan Open Space Agency, birkaç yıldır bu sorunumuza çözüm olabilecek yeni bir proje üzerinde çalışıyor. Bu projenin adı Ultrascope. Ultrascope aslında teleskop değil indirilebilir bir taslak. Bu taslak, bir teleskop yapımı için gereken çoğu parçanın 3D yazıcıdan çıkartılabilmesini sağlıyor. Sadece mercek gibi ana parçalar 3D olarak çıkarılamıyor. 

Çıkarılan parçalar ile oluşturulan teleskop, aynı zamanda robotik bir teleskop. Teleskobun bir diğer özelliği olan telefon ile uyumu, robotik parçaların yardımıyla teleskobun doğru kordinatlara dönmesini sağlıyor. Kordinatları, telefonda bulunan Wi-Fi'a bağlanarak bir hat üzerinden uydudan alan teleskop, aynı zamanda telefonun bu kordinatlardaki cisimleri otomatik olarak fotoğraflamasını da sağlıyor. Ayrıca teleskop, fotoğrafları bir cloud'a yüklüyor ve fotoğrafların analiz edilmesini sağlıyor.

Fiyatı sadece 312$ olan bu teleskop, özellikleri ve marifetleri rakipleri ile karşılaştırıldığında gayet ucuz. 

Kaynak: DigitalTrends
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0