• Anasayfa
  • Sektörel
  • 3D Yazıcı Kullanılarak Engelli Köpek İçin Protez Bacaklar Üretildi!

3D Yazıcı Kullanılarak Engelli Köpek İçin Protez Bacaklar Üretildi!

1
0
0
0
0
Derby adındaki doğuştan engelli bir köpek için yeni bir çift protez bacak üretildi.
Dünya'nın eşi benzeri bulunmayan ve son derece zengin olan yaşam ortamında milyonlarca tür canlı bulunuyor. Tüm bu canlılar, doğanın dengesi için önemli ve diğer canlıların yaşayabilmesi için gerekli. Bu kutsal dengeyi algılayabilmiş olan bazı insanlar, doğada bulunan en zeki canlı olarak diğer canlıları korumayı kendilerine görev edinmişler. Bu amaçla teknolojinin bizlere sunduğu her türlü imkandan hayvanların da yararlanabilmesini sağlıyoruz.

Güney Carolina'da bulunan 3D Systems adındaki bir şirket, geçtiğimiz senelerde protez bacakları ve inanılmaz derecedeki sevimliliğiyle ünlü olan "Derby" adındaki köpeğe yeni bir çift protez ürettiğini duyurmuştu. Doğuştan engelli olan ve bu nedenle ön bacakları tamamen kullanılamaz halde olan Derby, bu engeli nedeniyle istediği gib koşamıyor, yürüyemiyor ve hareket edemiyordu. Köpekler gibi hareketli ve oyuncu olan hayvanlar için son derece önemli olan hareket kabiliyeti, istediğini gerçekleştiremeyen zavallı köpeğin vücut sağlığının yanı sıra psikolojik sağlını da kötü yönde etkiliyordu.Derby'nin bu durumunu öğrenmesinin ardından bu sevimli köpek için bir çift protez bacak üreten 3D Systems, ilk olarak Derby'ye bir tank paleti şeklindeki protezleri sundu. Bu protezler sayesinde istediği gibi koşup eğlenebilen Derby, ilerleyen günlerde protezin yol açtığı bazı rahatsızlıklar yaşadı. Protezin arka bacaklara göre orantısız bir şekilde kısa olması, Derby'nin bedeninin ön kısmının aşağıda olmasına neden oluyordu. Sürekli olarak böyle duran sevimli köpek, doğal olarak bir noktadan sonra sorunlar yaşamaya başladı. Bu sorunları gören ve Derby'ye daha kullanışlı bir protez bacak yapmak adına yeniden kolları sıvayan 3D Systems, bu sefer çok daha uzun ve kullanışlı bir çift protezle karşımıza çıktı.
 

Tamamen 3D yazıcı kullanılarak üretilmiş olan (zaten firmanın da adından anlaşılabildiği gibi 3D yazıcı kullanarak üretim yapıyorlar) yeni protez bacaklar, Derby'nin çok daha rahat ve düzgün bir şekilde yürüyebilmesini sağladılar. Eski protezde olduğu gibi yeni protezi de Derby'nin kontrol edebildiği bacak kısmına sabitleyen araştırmacılar, sevimli köpeğin eski protez alışkanlığını kaybetmeden daha sağlıklı olan yeni protezine alışabilmesini sağladılar.
 
(Derby'nin önceki protezlerinin gösterildiği video)

Kaynak: Engadget 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0