Avustralya'da 3D Yazıcı İle Titanyum Çene Üretildi

0
0
0
0
0
Avustralya'da bir çene ameliyatı için 3D yazıcı vasıtasıyla üretilen titanyum çene, sağlık sektöründe dünyadaki ilk 3D yazıcıyla üretilen ürünlerden biri oldu.
Teknolojinin en güzel yanlarından ve yararlarından biri de sağlık sektörüne verdiği katlılardır. Gelişen teknoloji ile hastalıkların tespiti, müdahaleleri, ameliyatlar ve tedaviler hem kolaylaşmakta hem de tanı koymak için ciddi gelişmeler göstermektedir.

Buna güzel bir örnek ise Avustralya'dan geldi. 32 yaşındaki Richard Stratton, küçüklüğünden bu yana sol çene kemiğindeki eksiklik nedeniyle rahat edemiyordu. Çiğneme hareketlerinde zorlanan, ağzını tam olarak açamayan Stratton, artık artan acısı ve çenedeki hareket zorluğu sebebiyle doktora başvurduğunda bunu farketmiş.Çenesinin sol tarafında olan boşluğun ve çenenin tam bağlantı kuramaması nedeniyle o bölgeye destek ve sağlamlık için parça yerleştirmek isteyen hastane bunu 3D yazıcıdan istenen ölçüde titanyum malzeme ile yapılan çene ile sağlıyor. Böylelikle dünyada ilk olmasa da Avustralya tarihinde ilki başarmış oluyorlar.Yukarıda gördüğünüz değişikliğe sahipolan Stratton artık rahatlıkla çenesini hareket edebilmekten ve birçok yemeği rahatlıkla yiyebiliyor olmaktan oldukça mutlu. Melbourne Üniversitesi ise bu ilk olan başarıdan da en memnun olan taraf. Ancak bahsettiğim gibi illk değil.Bu olayın ilki çenesini kıran 83 yaşındaki bir kadına Hollanda'da yapılan ve 3D yazıcı ile üretilen çenenin aktarılması olarak kayıtlara geçmiş. Avustralya'daki olay ise ikinci olarak tıbbın ne kadar gelişebileceğinin ufak bir göstergesi olarak dikkat çekiyor.Bakalım gelişen teknoloji, bizlere daha ne gibi güzellikler getirmeye devam edecek.

Kaynak: ABC
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0