• Anasayfa
  • Sektörel
  • 3D Yazıcılar İle Üretilen Bal Petekleri Sayesinde Arılar Daha Verimli Çalışacak

3D Yazıcılar İle Üretilen Bal Petekleri Sayesinde Arılar Daha Verimli Çalışacak

1
0
0
0
0
Gelişen teknolojinin olumsuz yönde etkilediği doğal yaşam, yine teknoloji sayesinde kurtarılabilir mi? Araştırmacılar bu bağlamda önemli bir adım attı.
İnsanoğlu olarak her ne kadar teknolojide bir devrime imza atıyor olsak da, bunu yaparken doğaya ve kusursuz işleyişine olan müdahalemiz, bizi aynı zamanda dönüşü olmayan bir yola sürüklüyor.

Pek çok hayvanın genetik yapıları, doğal yaşayış şekilleri bozuluyor ya da daha kötüsü; nesilleri tükeniyor. Ancak bu konuda yapabildiğimiz en iyi şeyi kullanarak olumlu yönde bir ilerleme kaydedebiliriz; teknoloji. Henüz birkaç senelik bir teknoloji olmasına rağmen 3D yazıcılar, gelecek vaadedecek pek çok adıma imza atmış durumda. Bu adımlara son olarak ekleneni ise, doğanın dengesinde önemli bir yeri olan arıları kurtarabilir.Auckland Teknoloji Üniversitesi'ndeki araştırmacılar, 3D yazıcı ile bir bal peteği oluşturarak bir bağlamda arıların işini hızlandıracak. Bal peteği üretme konusunda arıların çok fazla zaman harcadıklarına dikkat çeken araştırmacılar, bu sürenin ''polen taşıma'' işindeki verimi düşürdüğünü gözlemlemiş. Çözüm olarak ise 3D yazıcılar devreye sokulmuş.3D yazıcılar sayesinde üretilen bal peteği, arılara polen taşıma konusunda ciddi bir zaman kazancı sağlamış ve 1 hafta sonunda arıların verimi, ciddi oranda artmış. Tabii bu tarz bir gelişme, gerçekten umut verici. Zira yazımızın başında belirttiğimiz gibi, teknoloji doğaya ciddi şekilde zarar vermekte. Ancak bu zararı yine teknolojiyi kullanarak düzeltebilirsek, pek çok alanda önemli işlere imza atabiliriz.

Kaynak: 3DPrint
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0