• Anasayfa
  • Sektörel
  • Vodafone, 4.5G Teknolojisinde En Yüksek Veri İndirme Hızına Ulaştı

Vodafone, 4.5G Teknolojisinde En Yüksek Veri İndirme Hızına Ulaştı

0
0
0
0
0
Önce 4G’ye, sonra ‘4G’yi bırakalım 5G’ye geçelim’ dedikten sonra orta yolu bulup 4.5G’ye geçişte karar kıldığımız teknolojide ilk rekor Vodafone’dan geldi.
Vodafone, 26 Ağustos’ta yapılacak frekans ihalelerinin ardından 1 Nisan 2016’da kullanmaya başlayacağımız 4.5G teknolojisiyle ilgili çok önemli bir test gerçekleştirdi. BTK’dan aldığı izinlerle 2600 MHz ve 5400 MHz’lik iki farklı banttaki 4 taşıyıcıyı birleştirerek bir test uygulayan Vodafone, 613.1 megabit ile en yüksek veri indirim hızına ulaşan ilk GSM operatörü oldu.

İstanbul Mahmutbey'deki Vodafone Aslanoba Plaza’da Huawei’nin altyapısı kullanılarak gerçekleştirilen veri indirme testi, noter huzurunda gerçekleşti. Ülkemizde ilk kez Vodafone mühendisleri tarafından gerçekleştirilen test ile 4.5G teknolojisinin farklı bantlardan destek alınarak yüksek hızlarda servis sağlayabileceği de kanıtlanmış oldu.Yapılan testle ilgili düşüncelerini açıklayan Vodafone Türkiye Şebeke ve Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Vekili Ara Yıldızlı, “Vodafone Grubu, 30 yıllık tecrübesiyle tüm dünyada yeni nesil genişbant teknolojilerin hayata geçmesinde önemli rol üstleniyor. Bu global deneyimimizi Türkiye'ye de taşıma hedefiyle yeni nesil genişbant teknolojilere yönelik testlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Bu kapsamda, 26 Ağustos'ta yapılacak ve kamuoyunda 4.5G olarak bilinen teknolojinin Türkiye'de de kullanımını mümkün kılacak olan frekans tahsis ihalesi öncesinde bu teknolojiyi başarıyla test ettik. Türkiye'de ilk kez Vodafone mühendisleri tarafından gerçekleştirilen bu test ile iki farklı bantta dört taşıyıcıyı birleştirerek 4.5G teknolojisinde en yüksek hıza ulaşan ilk operatör olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. 4.5G teknolojisinin temel hizmetlerinden biri olan ve LTE-Unlicensed olarak da bilinen bu teknoloji sayesinde serbest kullanıma açık olan 5400 MHz bandından sadece WiFi değil mobil hizmetinin de verilebileceğini göstermiş olduk. Vodafone olarak, önceki genişbant teknolojilerde olduğu gibi 4G ve üstü teknolojilerde de Türkiye pazarına yön veren operatör olmayı ve abonelerimize ilk günden itibaren son teknolojilerle hizmet sunmayı hedefliyoruz” dedi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0