40. Yılını Kutlayan Apple'ın, Aslında 3 Kurucusu Olduğunu Biliyor muydunuz?!

0
0
0
0
0
Apple'ın çok fazla bilinmeyen 3. kurucusunun, Ronald G. Wayne'in hikayesine haberimizde yer verdik.
Dünyanın en çok eleştirilen ve sevilen şirketlerinden birisi olan Apple, tüm yorumlara rağmen şu an dünyanın en değerli ikinci şirketi. Birkaç gün önce 40. yıldönümünü kutlayan şirketin tüm çalışanları, bu özel günde bulundukları konumda olmayı borçlu oldukları Steve Jobs'a ve Steve Wozniak'a teşekkürlerini iletmişlerdi ancak Apple çalışanlarının ismini anmayı unuttuğu, şirketin kuruluşda önemli rolü olan birisi daha vardı:  Ronald G. Wayne.

Birçok okuyucumuzun yabancı olduğu bu isim, Apple'ın kuruluşuna katkıda bulunan (belki de diğer kişilerden daha fazla katkıda bulunan) 3. yatırımcıya ait. Ronald G. Wayne, Steve Jobs ile arkadaş olan eski bir elektronik çalışanıydı. Steve Jobs'ın şirket kurma fikrini ilk olarak paylaştığı kişi olarak bilinen Ronald G. Wayne, şirketin bir diğer kurucusu olarak anılan Steve Wozniak'ı Apple'ın kuruluşuna ortak edebilmek adına çok çalışmıştı. İşin sadece satış kısmıyla ilgilenen, yönetime ve onların aldığı kararlara karışmaktan uzak duran Ronald G. Wayne, sadece %10 hisseye sahipti. Steve Jobs'ın ve Steve Wozniak'ın ise %45'lik hisseleri vardı.


(Ronald G. Wayne'in şimdiki net değeri 300.000 dolar. Apple'ı satmasaydı bu değer 22 milyar dolar olacaktı)

Apple'ın ilk dönemlerinde şirkete yatırım yapan ancak her zaman şirket kurma fikrine şüpheli yaklaşan Ronald G. Wayne, Apple'ın aldığı ilk işle birlikte şirketin ayakta duramayacağını düşündü. Byte Shop isimli bir şirketle anlaşan Apple, anlaşma yaptığı şirketin isteklerini yerine getirebilmek adına tam 15.000 dolar borç almak zorunda kaldı (o zamanın para değeriyle düşündüğümüz zaman 15.000 doların çok fazla olduğunu anlayabilirsiniz). Bu borcun altından kalkamayacaklarını düşünen Ronald G. Wayne, Steve Jobs'ın ve Steve Wozniak'ın hiçbir şeye sahip olmadıklarını, kendinin ise arabaya ve bir eve sahip olduğunu düşünmüş, borcu ödeyemedikleri takdirde mal varlığının alınmasından endişelenmiş.


(Ronald G. Wayne'in evi. Nevada'da bulunan bu evde hiçbir Apple ürünü yok)

Apple'dan ayrılma kararı alan Ronald G. Wayne, öncelikle şirketteki payını bırakarak 800 dolar almış. Bu işten karlı çıktığını düşünen Ronald G. Wayne, daha sonradan Apple üzerinde herhangi bir hak iddia etmemesi için 1500 dolar daha almış. Toplamda 2300 dolara şirketteki tüm hisselerini satan ve haklarından vazgeçen Ronald G. Wayne'in %10'luk hissesi, bugün 60 milyar dolar değerinde.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0