• Anasayfa
  • Sektörel
  • 5 Yaşındaki Yiğit, Madenci Kıyafeti Projesiyle Ülkemizin En Genç Girişimcisi Oldu

5 Yaşındaki Yiğit, Madenci Kıyafeti Projesiyle Ülkemizin En Genç Girişimcisi Oldu

1
0
0
0
0
5 yaşındaki Ahmet Yiğit Başoğlu tasarladığı madenci kıyafetiyle 5000 proje arasından birinci oldu.
Her ne kadar başarılı çalışmaların önünü çeşitli nedenlerden dolayı kessek de bazı zeka küpü beyinler harcanıp gitmeden gereken değeri görebiliyor. Çoğu zaman eleştiri yağmuruna tutulan ve ‘’sen çocuksun anlamazsın’’ gibi aşağılayıcı bir tavıra maruz kalmayan 5 yaşındaki Ahmet Yiğit Başoğlu, tasarladığı madenci kıyafetiyle Türkiye’nin en genç girişimcisi oldu.

Hepimizin bildiği üzere kısa bir süre önce SOMA faciası atlattık. Toplamda 301 madencin aramızdan ayrıldığı kaza! bu genç kardeşimizin kalbinde derin yaralar açmış. Normal bir insan zekasının oldukça üzerinde bir zekaya sahip olan Yiğit, okumayı ve yazmayı 2 hafta içerisinde sökerek projeye koyulmuş. Yola fizik öğretmeniyle birlikte çıkan küçük dahimizin projesi, 5000 proje içerisinden birincilik elde etmiş. 

Küçük dahimizin Fizik Öğretmeni Gökhan Aldemir, “Evde gerçekleştirdiği çizimlerini inceledik ardından da çeşitli akademisyenlere de yönlendirdik. Onların da onayını alarak Türkiye genelinde her yıl düzenlenen “Bir Fikrin mi Var?” yarışmasına katılmasını sağladık. 5 bin başvuruda ilk 5’e kaldı ve ardından da birincilik ödülünü kazandı. Ahmet Yiğit 5 yaşında okuma yazma bilmiyordu ve sırf bu proje için okuma yazmayı kendi kendine öğrendi ve ilk okuduğu kitabı da fizikti. Onun içinde kocaman bir bilim adamı yatıyor. Çünkü o 450 bin TL tutarında KOSGEP’ten Ar-Ge İnovasyon desteği alarak “Türkiye’nin En Genç Girişimcisi” ödülünü kazandı” diyerek olayın nasıl geliştiğini söyledi.
 

Peki bu kıyafetin genel özellikleri neler? Bu konuda da açıklama yapan Aldemir, “Bu elbise yaşam odalarının giysi versiyonu. Herhangi bir facia sırasında üzerindeki kask ile oksijen sağlıyor. Üzerindeki elektronik devreler ve çipler ile sinyal gönderiyor genel merkeze. Ayrıca üzerindeki kamera ile GPS sayesinde takip sistemi sağlıyor. Arkasında bulunan oksijen tankı ortalama olarak bir madencinin 2,5 saat rahat nefes alışverişini sağlayacak. Raylardaki borular sayesinde de oksijen takviyesi yapılabilecek. Bu giysi 2 bin , 2 bin 500 TL değerinde bir maliyet ile üretilebiliyor. Yaşam odaları ile kıyaslandığında ciddi bir avantajlar sağlıyor.” dedi.Şuan için kardeşimizin önünde hiçbir engel yok ve yaşına rağmen oldukça etkili bir iş çıkarmış. Umarız aklının yolunu kesmezler ve sende zekanı bunun gibi insanlığın yararına olacak şeyler için harcarsın. Yolun açık olsun Ahmet Yiğit Başoğlu...
 
Kaynak: İHA
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0