5G Patentleri Bitmeye Başladı, Geride Kalıyoruz!

0
0
0
0
0
5G teknolojisi konusunda ülke olarak oldukça olumlu yönde bir ilerleme kaydediyoruz. Ancak biraz daha oyunun içine girmemiz gerekmekte.
4G teknolojisi yavaş yavaş yaygınlığını arttırırken, yani ülke olarak bizim için yeni birşeyken, daha şimdiden 5G'nin hesaplamalarını ve planlamalarını yapmaya başladık.

Tabi bunlar son derece önemli adımlar. Ancak bir sıkıntı var. İyiden iyiye hız verilen 5G çalışmaları hakkında en tecrübeli isimlerden biri olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) eski Başkanı Tayfun Acarer, 5G'nin patentlerinin bitmek üzere olduğunu ifade ederek mobil iletişim şirketlerini uyardı.

Basın mensuplarıyla bir araya gelerek 5G konusu hakkında düşüncelerini paylaşan Acarer, 5G teknoloji standartlarını belirleyen ve pek çok Avrupa ülkesinin de dahil olduğu METIS grubuna Türkiye'nin bir an önce dahil olması gerektiğini söyledi. 5G teknolojisi ve standartları hakkında konuşan Acarer, ''bu standartlar belirlenirken de tedarikçi şirketler de bir taraftan bu standartlara göre ürünlerini geliştiriyor. En önemlisi de söz konusu 5G standartlarıyla ilgili patentleri alıyorlar. Bu yüzden de 5G'de patentler bitmek üzere. 5G üretmeye kalktığınızda patent sahibi şirketler, 'biz aldık' diyecek. Ayrıca üzerine bir de ceza ödeme durumu olacak. Bizim bu gruba girmemiz gerekiyor" dedi ve ekledi "biz o standartlara uyumlu mobil iletişim ürünleri üretmemiz gerekecek. Türkiye, birinci nesil büyük bir hata yaptı ve farklı frekans kullandı. Sonuç olarak bin dolara alınacak cihaz 3 bin dolara satın almak zorunda kaldı. 3G'de ve 2G'de Japonya'da benzer hatayı yaptı. 5G'de aynı hatayı yapmamak lazım. 2020'de 5G standartlarına karar verilecek".

2018 yılında genişbant abone sayısının dünya nüfusu kadar olacağını hatırlatan Acarer, "Bu da genişbant ihtiyacını artırıyor. Türkiye'de bant genişliği toplamı 183 Mhz. Bu değer Almanya'da 715 Mhz, İngiltere ve İtalya'da 580 Mhz kullanılıyor. 26 ağustos tarihinde verilecek frekansla birlikte Türkiye'de toplam frekans kullanımı 574 Mhz seviyesine ulaşacak ve Avrupa ortalamasını geçecek. Bu çok önemli birşey. Aksi takdirde teknoloji ne kadar iyi olursa olsun Ferrari ile köy yolunda geziyor gibi oluruz" dedi.

Son olarak hız ve bant genişliği konusunda açıklamalarda bulunan Acarer, ne kadar bant genişliği varsa hızın da o kadar arttığını ve bunun için de yeni standartların ve teknolojilerin geliştirilmekte olduğunu sözlerine ekledi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0