5G Standartında Türk Bilim Adamı Damgası

1
0
0
0
0
5G teknolojisi konusunda zaten ülke olarak somut adımlar atmaya yavaş yavaş başladık. Şimdi ise bir bilim adamımız bu konuda dev bir şirkete öncü olacak.
Çin'in önde gelen telekomünikasyon firması Huawei, 5G standardı için Türk bilim adamının "Kutupsal Kodlar" adlı buluşunu temel alan yeni bir teknoloji geliştirdiğini açıkladı. Kutupsal Kodlar buluşu, ilk olarak Bilkent Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Erdal Arıkan tarafından 2009'da yayımlanan bir makale ile dünya literatürüne kazandırılmıştı.

Buluş, daha önce de Shannon Enformasyon Kuramı'nda 60 yıldır açık olan bir problemi çözdüğü gerekçesiyle ABD merkezli uluslararası bir kuruluş olan Elektrik ve Elektronik Mühendisleri Birliği (IEEE) tarafından iki büyük makale ödülüne layık görülmüştü.Profesör Erdal Arıkan, kendi buluşunu şu sözlerle özetledi: "Bilginin kablolu ya da kablosuz bir iletişim kanalı üzerinden aktarılması esnasında, sinyal üzerine çevreden gürültü eklenmesi nedeniyle iletişimde hataların oluşması kaçınılmaz oluyor. Kutupsal kodlama yöntemi, bu hataları düzelterek sıfıra yakın hata ile haberleşmeyi sağlayan bir yöntem."

Proje ile ilgili çalışmalarını 25 yıldır sürdürdüğünü belirten Prof. Arıkan, Bilkent Üniversitesi'nde uzun süredir eğitime devam etmesinin, buluşun başarısındaki payının büyük olduğunu söyledi ve "Bu derece uzun vadeli araştırmaları ABD'de yapabilir miydim emin değilim. Bilkent, temel araştırmalar yapmayı destekleyen çok özel bir kurum" diye ekledi.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0