• Anasayfa
  • Sektörel
  • 5G Testleri, Bağlantının Oldukça Hızlı Olacağını Gösteriyor!

5G Testleri, Bağlantının Oldukça Hızlı Olacağını Gösteriyor!

0
0
0
0
0
Halka açık mekanlarda yapılan 5G testleri, günlük hayatımızda kullanacağımız bu bağlantının ne kadar hızlı olabileceğini gösteriyor.
İnternetin icadından sonra başlayan bağlantı hızı sorunları, maalesef uzun bir süre geçmesine rağmen günümüzde hala devam ediyor. Bu sorunun oluşmasının asıl nedeni, bağlantı hızından çok daha hızlı bir şekilde artan veri mikarı. Ne kadar çok veri varsa, bekleme süresi de o kadar çok uzuyor. Son yıllarda gelişmeye başlayan ve bu alanlardaki çalışmalara ağırlık verilmesiyle birlikte halk arasında da oldukça yaygınlaşan kablosuz bağlantı, teknolojik gelişmelerle birlikte umut vaat edici hızlara erişti. 

Bu bağlantı türlerinden birisi de 4G bağlantısı. Yeni yeni yapılandırılmaya ve kullanılmaya başlanan 4G bağlantısı, tam olarak yaygınlaşmış değil. Fakat bu, araştırmacılar için bu bağlantı türünün geliştirilmesi konusunda bir engel olmamış. 4G bağlantısının bir üst seviyesi olan 5G'nin uzun süredir devam eden çalışmalarında gelinen sonucu görmek adına bir test gerçekleştirildi. Test, tam donanımlı ve her türlü bağlantı imkanı bulunan bir alanda en fazla ne kadar hıza ulaşılabileceğini değil, bizlerin kullanacağı, yani halka açık ortamda kullanılacak olan 5G bağlantısının ne kadar hızlı olabileceğini ölçmek adına yapıldı.Huawei'nin bağlantı departmanı ve Japon GSM operatörü NTT DoCoMo tarafından gerçekleştirilen testte 5G bağlantısı bir telefon üzerinden kullanıldı. Hız ölçümü yapılan bağlantının 3.6 Gbps hıza ulaşabildiği kaydedildi. Bir mobil cihaz üzerinden 3.6 Gbps hıza ulaşmak, bilgisayarlarımızda hala Mbps hızlarını kullandığımızı düşünürsek mükemmel bir sonuç. Bu sonuç bizim gözlerimizi kamaştırmış olsa da Huawei hala bu hızdan memnun değil ve geliştirmeleri gerektiğini vurguladı.

5G bağlantısının 2020 yılında tanıtımlarıyla birlikte kullanılmaya başlanması bekleniyor. 

Kaynak: PhoneArena 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0