• Anasayfa
  • Sektörel
  • 72 Metre Kanat Genişliğine Sahip Solar Impulse, Rekor Kıran Uçuşunu Tamamladı

72 Metre Kanat Genişliğine Sahip Solar Impulse, Rekor Kıran Uçuşunu Tamamladı

0
0
0
0
0
72 Metre Kanat Genişliğine Sahip Solar Impulse, Rekor Kıran Uçuşunu Tamamladı
Geçtiğimiz Mart ayında Abu Dabi’den havalanan ve üstündeki güneş panellerinden gücünü alarak çalışan Solar Impulse, kendisini zorlayacak bir bölümü daha atlatmayı başardı.
Solar Impulse’un kurucu ortaklarından olan Andre Borschberg, bu uçuşla birlikte ‘havada en uzun kalma’ dalında da dünya rekorunu kırmış oldu. Daha önce aralıksız olarak 76 saat boyunca havada kalma rekoru bulunuyordu, Solar Impulse ise bu zamanı 118 saatle geliştirdi.

Solar Impulse’un 72 metre boyundaki kanat açıklığı, 60 metre kanata açıklığına sahip Boeing 747’nin kanat açıklığından bile daha geniş. Genişliğin bu kadar olmasının en büyük sebebi ise uçak üzerinde, toplamda 17 bin adet güneş enerji panelinin bulunması. Topladığı güneş enerjisini gündüz vakti kullanan uçak, gece ise depoladığı özel elektrikle çalışmaya devam ediyor. Oldukça çevre dostu bir teknolojiye sahip olan Solar Impulse, bu sayede ilerleyen yıllarda havanın minimum kirlenmesini sağlayacak uçuş deneyiminin de önünü açmış olacak.

Solar Impulse bundan sonra öncelikle ABD kıtası üzerinden yol alacak. Ardından Atlantik okyanusu üzerinden geçecek olan Solar Impulse, son olarak Avrupa kıtasını kat edecek.
 

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0