ABD Drone Kullanımına Yeni Kurallar Getiriyor

0
0
0
0
0
Drone’larla yapılan sınırlar arası uyuşturucu kaçakçılığının da artmasıyla beraber Amerika Federal Havacılık İdaresi ve Ulaştırma Bakanlığı ülkedeki drone uçuşlarını kontrol altında tutmak istiyor. Güvenlik standartlarının oldukça önemli olduğunu belirten yetkililer bazı kargo şirketlerine de çeşitli yasaklar getirmeyi planlıyor. 
Drone’larla yapılan sınırlar arası uyuşturucu kaçakçılığının da artmasıyla beraber Amerika Federal Havacılık İdaresi ve Ulaştırma Bakanlığı ülkedeki drone uçuşlarını kontrol altında tutmak istiyor. Güvenlik standartlarının oldukça önemli olduğunu belirten yetkililer bazı kargo şirketlerine de çeşitli yasaklar getirmeyi planlıyor. 

Oluşturulan plana göre ulaştırma bakanlığı 25 kilonun altındaki drone’ların yalnızca gündoğumu-günbatımı arasında ve 150 metrelik görüş mesafesinde uçmasına izin verecek. Ancak yeni getirilen kurallar bunlarla da sınırlı değil. Drone kullanacak olan kişilerin en az 17 yaşında olması ve hava aracı uçuş belgesine sahip olması gerekecek. Ayrıca DHL, Amazon gibi şirketlerin herhangi bir yere drone aracılığıyla kargo ulaştırması da yasaklanacak. Açıklanan yasaklar henüz planlanma aşamasında ve şuan uygulanmıyor ancak yürürlüğe girmesi halinde drone’larla kargo teslimine odaklanan Amazon’un nasıl bir politika izleceyeceği merak ediliyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0