• Anasayfa
  • Sektörel
  • Açılımları Pek Kullanılmayan, Hatta Kısaltma Olduğu Bile Bilinmeyen 10 Ünlü Teknoloji Markası!

Açılımları Pek Kullanılmayan, Hatta Kısaltma Olduğu Bile Bilinmeyen 10 Ünlü Teknoloji Markası!

3
1
0
0
0
Hepsi birbirinden ünlü ve bilenen markalar... Evet, bazılarının kısaltma olduğu tahmin edilebilir ama bazılarının asla! Ünlü markaların açılımlarına birlikte göz atalım...
Teknoloji dünyasının ünlü markalarından bazılarının kısaltmalardan oluştuğunu eminim hepiniz tahmin edebiliyorsunuz. Örneğin, AMD ya da LG kısaltmadan başka ne olabilir ki? Peki ya Microsoft, Capcom ya da Sega gibi markaların da birer kısaltma olduğunu biliyor muydunuz? Sizce açılımları ne olabilir? Kısaltma olduğu zor tahmin edilen, açılımları pek bilinmeyen, ünlü teknoloji markalarına birlikte göz atalım…

 Microsoft

Kurulduğundan beri Microsoft olarak anılan şirket, hiç uzun adını kullanmış değil. Herhangi bir üründe ya da yazılımda karşımıza çıkmasa da Microsoft aslında "Microcomputer Software" kelimelerinden üretilmiş bir kısaltma.

 XBox

Microsoft kısaltmaları seviyor olmalı ki dünyaca ünlü oyun konsolunun adı da bir kısaltma. Microsoft'un oyun ve multimediya programlama için yarattığı API'si Direct X'i bilmeyeniniz yoktur. Xbox'ın "X"i tam olarak Direct X'ten geliyor. Konsolu geliştiren mühendisler, yeni cihazın adının DirectX-box olmasını istemişler. Neyse ki, bu tuhaf isim seçilmemiş ve Direct X'in sadece X'i alınmış ve ortaya Xbox çıkmış.

 Sega

Madem oyundan başladık öyle devam edelim... Geçmişin konsol üreticisi, günümüzün oyun yapımcısı Sega'nın açılımı "Service Games" şeklinde.

 Samsung

Güney Koreli şirketin adının bir kısaltma olduğunu ilk duyduğumda ben de çok şaşırdım. Samsung markası Kore dilinde "üç" anlamına gelen "sam" ve "yıldız" anlamına gelen "sung" kelimelerinin bir birleşimi. Yani, yılların Samsung'u "üç yıldız" demek.

 Beko

O kadar yabancı merkezli şirketin yanında bir de Türk şirketi olsun.  Yıllarca "bir dünya markası" sloganını kullanan Beko da aslında bir kısaltma. Koç holding'in salça ve konserve fabrikası yatırımı için Bejerano firması ile ortaklık kurması ile şekillenen Beko, bir süre sonra yurtdışına ihraç malları üreten bir beyaz eşya markasına dönüştü.

 Intel

Teknoloji devi Intel açılımı aslında markayı çok güzel özetliyor; "Integrated Electronics"

 Capcom

Daha çok oyun şirketi olarak tanıdığımız Capcom aynı zamanda arcade makinesi üreticiliği de yapıyor. Markanın adı da bu yöndeki faaliyetinden geliyor; "Capsule Computer"

 AMD

Gelelim kısaltma olduğu daha belirgin olan markalara... Mikroişlemci üreticisi AMD'nin açılımı "Advanced Micro Devices" şeklinde.

 LG

LG'nin sloganı "Life is Good" olsa da markanın anlamı buradan gelmiyor. LG, Lucky ve Goldstar şirketlerinin birleşiminden oluşan bir kısaltma.

 Konami

5 kişi bir araya gelip bir şirket kuracak ve isimlerinden bu kadar fonotik bir marka çıkacak deseler sanırım hiçbirimiz inanmayız. Ancak Konami'de durum tam olarak böyle... İşte ünlü markanın kurucular ve markanın doğuşu Kagemasa Kozuki, Yoshinobu Nakama, Hiro Matsuda ve Shokichi Ishihara

 BONUS: Avea

Her ne kadar artık Türk Telekom olsa da Avea markası da bir kısaltmadan ibaretti. Aycell ve Aria adlı iki Türk GSM operatörünün birleşmesiyle oluşmuş ve uzun yıllar kullanılmıştı.

3
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
0
0
0