Dünyanın İlk Kadın Bilgisayar Programcısı: Ada Lovelace

6
2
1
0
0
Tam adı Augusta Ada King olan 1815 doğumlu Lovelace Kontesi, tarihteki ilk bilgisayar programcısı olarak kabul edilmekte.

Bildiğiniz gibi özellikle teknik işlerde erkek egemenliği bulunduğunu biliyoruz. Hatta bir bilgisayar mühendisi dediğimizde veya bir programcı dediğimizde her zaman nedense bir erkek profili aklımıza geliyor. Ancak bu bilgisayar dediğimiz şeyin öncüsü ise bir kadın olduğunu söylesek?

Ada Lovelace olarak tanınan ancak asıl adı Augusta Ada Byron olan 1815 doğumlu Lovelace Kontesi olan kadın 19. yy'da yaptığı şeyler ile tarihin ilk bilgisayar programcısı olarak kabul ediliyor! Gençliğinde İngiliz matematikçi olan Charles Babbage ile bir ilişkisi ve arkadaşlığı olması sebebiyle 1842-1843 yılları arasında Babbage'ın Analitik Motor üzerine çalıştılar ve İtalyan Ordu Mühendisi Luigi Menabrea'nın bu motor üzerine makalesini ayrıntılı notlar ile çevirdi.Ancak Ada dışındaki diğer bilim insanları hatta Babbage dahil olmak üzere sadece bilgisayarların  salt hesaplama ya da yoğun hesaplama kapasitesi üzerine yoğunlaşmışken, Ada, salt hesaplama ya da yoğun hesaplamanın ötesine geçmek için bilgisayarların kapasiteleri üzerine bir görüş geliştirdi. Bu çalışmaları da tüm dünya tarafından ilk bilgisayar programlaması olarak kabul görüldü.Ada'nın yapmış olduğu Analitik Motor algoritması tarihteki ilk bilgisayara uyarlanabilecek bir algoritmaydı ve böylece Ada'nın "Dünyanın İlk Bilgisayar Programcısı" olduğu garantilendi.Ancak bu algoritma hiçbir zaman bilgisayar için uyarlanamadı. Fakat günümüz bilgisayarlarının gelişmesindeki ilk aşama da bu oldu. Yani sonuç olarak şu anda okudunuğunuz bilgisayarın ve haliyle telefonların ilk aşaması bu kadın tarafından yapıldı. Yani 1842 yılında Kontes olan bir kadın tarafından yapılan algoritma ve Analitik Motor sonucunda şu anda bu teknolojiye ulaştık. O sebeple tarihten en güzel örnekle programlamanın bir erkek işi gibi göstermemek gerekli. Aklınızda bulunsun. (Bu arada kadın 27 Kasım 1852 yılında vefat etti. Yani şu anda yaşıyor olsa 1815 doğumlu olmasıyla 200 yaşında olacaktı. Saygıyla anıyoruz)

6
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
2
1
0
0