Ahşap Bilgisayar Çipi Yapılabilir

0
0
0
0
0
Ahşap Bilgisayar Çipi Yapılabilir
Çevre dostu ve biyolojik dengeyi bozmayan, zehirli atık haline gelmeyen bilgisayar parçaları üretmeye artık bir adım daha yakınız. Neredeyse tamamen ahşaptan üretilmiş bilgisasayar çipleri üretmek artık mümkün.
Dün yayınlanan bir makaleye göre Amerikan Zirai Orman Ürünleri Laboratuvarı (böyle bir laboratuvar mı var?) ve Wisconsin Üniversitesi’nde görevli bir grup bilimadamı yeni nesil bir yarı iletken çip inşa etmek için bir araya gelmiş.

Pek çok bilgisayar çipi destek aparatı adı verilen ve çipin kendisini bir arada tutan bir katman içerir. (o bildiğiniz çoğu zaman yeşil olan plastik kısım). Araştırma ekibi normalde ekolojik dengeyi bozabilen bir atığa dönüşme ihtimali olan bu destek parçasını selüloz nanofibril (CNF) adı verilen bir malzemeden üreterek çevreye zarar vermeden doğaya karışabilir bir hale getirmeyi başardı. ahşap temelli bu malzeme sayesinde kullanılmayan ve doğaya terk edilen bilgisayar çipleri artık zehirli bir atık olarak kalmayacak.

Konu ile ilgili açıklamada da bulunan ekip, “artık bilgisayar çipleri onları ormana atıp mantarların kısa bir sürede çürütebileceği kadar organik ve zararsız. Öyle ki; artık bilgisayar çipleri gübre kadar güvenli.

Ahşap temelli bu malzemenin kullanımına dair olası engellerden biri (ben de ilk bunu düşünmüştüm) elbette ki bu zararsız ve doğal olan malzemenin yine doğal yollarla kısa sürede aşınabilir olması. Havadaki nem nedeniyle bile yıpranabilen bu materyal, sağlamlığını koruyabilmek ve yıpranmasını engellemek için epoksi bir kaplama ile son derece sağlam, dayanıklı ve hala şu anki çiplerden daha esnek hale gelebiliyor ve su gibi aşındırıcı etmenlerden, doğallığına bir zarar vermeden, korunabiliyor.Şu an kullandığımız telefon, tablet gibi elektronik cihazların Galyum-Arsenit gibi zehirli ve çevreye çok zararlı kimyasallar içeren çipler barındırdığı ve yeni bir modelin diğerlerini çöpe gönderdiği düşünülürse bu yeni teknoloji şehir çöplüklerini ve geri dönüşüm tesislerini doldurup tonlarca atığa neden olmak yerine doğada kısa sürede yok olabilen telefonlar üretilmesine imkan tanıyacak. (ahşap telefon olsa ben kullanırım diyen var mı?)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0