Airbus Dünya'nın En Büyük Uydu Ağını Kuracak

0
0
0
0
0
Airbus Dünya'nın En Büyük Uydu Ağını Kuracak
Dünya’da Virgin Galactic isminde bir şirketin var olması, sadece isminden dolayı bile beni her zaman tedirgin etmiştir; ama bir yandan da bilim-kurgu olanı gerçeğe çevirmek için uğraştıkları için sevinmiyor da değilim.
İşte bu Dünya’yı ele geçirme tehlikesi olan şirketlerden biri olarak gördüğüm Virgin Galactic ve Qualcomm (Şüphesiz ki siz onu Snapdragon’dan biliyorsunuz) Avrupa’nın havacılık devi Airbus ile anlaşıp yörüngeye internet sağlayıcısı olarak kullanılacak uydular yerleştirmenin planları içinde. (böyle şeylerle gelin, canımı yiyin; ama korkutmayın insanları)

Şirket, çok sayıda ufak uyduyu yörüngeye fırlatarak tüm insanlığa internet sağlamak ve Dünya’daki her bir kişinin World Wide Web’e erişmesine imkan vermek için uğraşıyor.

Her biri 150 kilogram olan ve 500.000 Dolar’ın altında üretim maliyetine sahip bu uydulardan Airbus, 900 adet üretmeyi kabul etmiş durumda ve 2018 yılında 700 tanesini teslim etmek üzere de diğer arkadaşlara söz vermiş.

Projenin büyüklüğünden söz etmek gerekirse de bu uydular yörüngedeki yerlerini aldıklarında oradaki tüm uydu ağlarından 10 kat daha fazla bir etkiye sahip olacaklar.

Sipariş verilen 900 birimden kalan 200 adetlik kısım ise Dünya’da tutulacak ve yedek parça ya da destek ünitesi olarak kullanılacak. (Yörüngeye uydu göndermek baya gündelik iş olacak heralde)

Airbus, projeyi henüz açıklanmamış bir Amerikan tesisine taşımadan önce Toulouse’daki üretim tesisinde 10 adet bu uydulardan üretmiş bile. (bu da söylenti kısmı işte)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0