• Anasayfa
  • Sektörel
  • Helyumla Çalışan Dünyanın En Büyük Hava Aracı: Airlander 10

Helyumla Çalışan Dünyanın En Büyük Hava Aracı: Airlander 10

1
0
0
0
0
İngiltere’nin Airlander 10 isimli dünyanın en büyük hava taşıtı, yatırımcıların dikkatini çekmeye hızla devam ediyor. Hava taşıtının tasarımcıları Hybrid Air Vehicles ( Hibrit Hava Araçları ), Avrupa Birliği’nden toplam 2.5 Euro ödül kazandı.
İngiltere’nin Airlander 10 isimli dünyanın en büyük hava taşıtı, yatırımcıların dikkatini çekmeye hızla devam ediyor. Hava taşıtının tasarımcıları, Hybrid Air Vehicles ( Hibrit Hava Araçları ), Avrupa Birliği’nden toplam 2.5 milyon Euro ödül kazandı. Yeşil araç girişimcileri adı altında düzenlenen yarışmada, doğaya en az zarar veren hava araçlarından bir tanesi oldu. Bu ödül ve İngiliz hükümetinden gelen parayla birlikte toplam 3.4 milyon pound para kazandılar. Aynı zamanda Crowdcube bağış toplama sitesinden de toplam 2 milyon pound bağış topladılar.



Hantal gözüken hava araçları arasında Airlander 10'un bir çok avantajı var. Airlander, kalkış için helyum gazı kullanıyor. Oldukça az miktarda yakıt kullanarak 1 gün boyunca havada kalabiliyor. Araç havalandığı anda, diğer uçakların kullandığı yakıtın 3'te 1’i kadar yakıt kullanıyor. Araç hemen hemen istediği her yere iniş yapabiliyor, bu yerlere su da dahil. Ayrıca 50 ton yükü yaklaşık 2580 km mesafeye kadar taşıyabiliyor.



Bu projenin orijinali aslında Amerikan ordusuna ait. Uzun süreli gözetleme ve keşif için kullanmak üzere tasarladıkları bu projeyi maddi nedenlerden dolayı iptal etmişlerdi ama proje Hybrid Air Vehicles sayesinde hayata geçebildi. Şirket şimdi aracı ticari amaçlar için kullanmak üzere hazırlık yapıyor. Hava aracı nakliye, uzak erişim, hava dağıtımı, reklamcılık, gözlemi iletişim ve üst seviye yolcu taşıma gibi bir çok amaca hizmet edecek.

 

Kaynak: TheVerge
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0