• Anasayfa
  • Sektörel
  • Akıllı Kapı Kilidi Wi-Fi Şifrenizin Çalınmasına Neden Olabilir!!

Akıllı Kapı Kilidi Wi-Fi Şifrenizin Çalınmasına Neden Olabilir!!

1
0
0
0
0
Son dönemlerde kullanım sayısı artan akıllı kapı kilitlerinden birisinin Wi-Fi şifresini koruma konusunda pek iyi olmadığı keşfedildi.
Akıllı cihazlar, teknolojinin gelişimiyle birlikte hayatımızın her alanına giriş yapmaya başladılar. Evlerimizi değiştiren, iş ortamımızı güzelleştiren ve hayatımızın bazı bölümlerinde bizlere rahatlık sağlayan bu teknolojik gelişmeler maalesef her zaman istenildiği kadar "gelişmiş" olamayabiliyor.

Son dönemlerde kullanımı oldukça popüler olan cihazlardan birisi de akıllı kapı kilitleri. Ev sahibinin telefonu tarafından kontrol edilebilen, kilit durumunun takibini yapılabilen, evin giriş-çıkışını basit bir şifre ile gerçekleştirebilen bu gelişmiş cihazların kullanımı son derece pratik. Akıllı kapı kilitlerinin bu kadar pratik ve güvenli olması nedeniyle bu cihazları ilk üreten firmaların ürünleri büyük rağbet gördü. Tabii ki ürünlerin tutulmasının ardından sektöre başka firmalar ve başka cihazlar da giriş yaptı. Sektöre giriş yapmasıyla birlikte yüksek satış rakamlarına ulaşan cihazlardan birisi de ilk akıllı kapı kilitlerinden birisi olarak tanıdığımız "Ring."Ring, klasik akıllı kapı kilitlerinden çokta farklı olmayan bir cihaz. Evinize yapılan giriş-çıkışları telefonunuz ile kontrol etmenizi, kilidinizi telefonunuz ile açmanızı ve kapıda kamera bulunmasını sağlıyor. Bu özellikleri bakımından oldukça iyi olan cihaz, yapılan açıklamalara göre kullandığı Wi-Fi'ın şifresini koruma konusunda, evleri koruma konusunda olduğu kadar başarılı değil.

Çeşitli cihazların güvenlik incelemesini yapan Pen Test Partners, kullanıcı sayısı gittikçe artan Ring'i kapsamlı bir güvenlik sınavına sokmaya karar vermiş. Öncelikle araştırmacılar, Ring'in son derece kolay bir şekilde bulunduğu kapıdan sökülebildiğini belirttiler. Sadece basit bir yıldız tornavida ile 4 adet vidası sökülerek çalınabilen Ring, bu işlemin ardından araştırılmak adına alınıyor. Arka kısmında bulunan turuncu tuşa basmanızla birlikte cihazın ismini görebileceğiniz Ring, bu noktadan sonra Wi-Fi şifresini çoktan paylaşmış oluyor.Artık yapmanız gereken tek şey Ring'in sistem kurulumunun yapıldığı ve cihazın üzerinde yazan GainSpan adresine giriş yapmak. Adrese giriş yapıyorsunuz, cihazın ismini panele yazıyorsunuz ve cihazın yazılımındaki tüm bilgilere erişebiliyorsunuz. Karşınıza çıkan ilk bilgilerden birisi "password" olarak gösterilen Wi-Fi şifresi. Hırsızlar, Ring'i sökebildiği kadar rahat geriye takabiliyorlar. Bu monte işleminin ardından Wi-Fi şifresinin çalındığı hakkında hiçbir bilgisi olmayan ev kullanıcısı, Wi-Fi bağlantısı üzerinden tüm bilgilerine ve internet işlemlerine de erişilebileceğinden habersiz oluyor.

Kaynak: TheNextWeb 
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0